Awaria przez wielu kierowców uznawana jest za jedną z najgorszych sytuacji, jaka może spotkać nas podczas jazdy samochodem. Jawiąca się wizja wysokich kosztów napraw może skutecznie popsuć nastrój. Co ciekawe jednak wielu takich niespodziewanych awarii można z dużym prawdopodobieństwem uniknąć. W jaki sposób? Odpowiednio reagując na pewne niepokojące znaki, które przesyła nam nasz samochód. Takich elementów, które mogą zwiastować zbliżającą się awarię, może być wiele, jednak zdecydowanie warto zwrócić szczególną uwagę na kilka z nich, które występują najczęściej. Sprawdź 5 sygnałów, że czas odwiedzić mechanika i nie daj się zaskoczyć usterką w najmniej odpowiednim momencie.

Awarie samochodu — co powinno zwrócić naszą uwagę?

Samochód to środek transportu, który zapewnia nam bardzo wygodną formę przemieszczania się z punktu A do punktu B. Wielu z nas nie wyobraża sobie już dzisiaj innej formy transportu niż jazda autem. Wygoda, komfort, niezależność — wszystkie te cechy sprawiają, że samochód to nieodłączny obiekt w naszym życiu, który jednak wymaga pewnego zaangażowania z naszej strony.

Poprzez zaangażowanie oczywiście głównie mamy na myśli regularne sprawdzanie stanu technicznego pojazdu i regularną konserwację, która niejednokrotnie może ochronić nas przed dużymi i drogimi naprawami. Nie bez znaczenia jest również obserwacja, która może nam powiedzieć bardzo wiele o naszym aucie. Samochód bowiem bardzo często wysyła nam pewne sygnały, które mogą zwiastować zbliżającą się awarię. A uniknięcie takiej sytuacji, kiedy zostajemy niespodziewanie wyłączeni z ruchu drogowego, jest dla wielu z nas bardzo istotne.

Nietypowe dźwięki podczas jazdy

Pierwszym z sygnałów, który może sygnalizować zbliżającą się awarię, są nietypowe dźwięki pojazdu podczas jazdy. Niestandardowe dźwięki to jedne z najczęściej wymienianych objawów, które powinny przykuć naszą uwagę — często jednak mogą być bagatelizowane. Ignorowanie nietypowych dźwięków takich jak stukanie, szumy, czy piszczenie przeważnie jednak nigdy nie zwiastuje niczego dobrego. Na pierwszy rzut oka, a właściwie pierwsze usłyszenie dźwięku, nie można rozpoznać, gdzie leży problem. Możemy być jednak pewni, że skoro takie dźwięki się pojawiają np. podczas hamowania, ruszania, czy skręcania, to przeważnie któryś z komponentów może zwiastować zbliżającą się awarię. Za nietypowe dźwięki odpowiedzialne mogą być różne części, chociażby zużyte klocki hamulcowe, czy zużyte synchronizatory w skrzyni biegów. Dopiero wizyta u mechanika samochodowego pozwoli dokładnie wskazać źródło problemu.

Podobne:  Życie sportowca – jak odżywki białkowe wpływają na efekty treningów?

Problemy podczas hamowania

Drugim z sygnałów, który może skutecznie skłonić nas do wizyty w warsztacie, są problemy podczas hamowania. Układ hamulcowy to jeden z najistotniejszych elementów bezpieczeństwa, dlatego jego nieskuteczność trzeba traktować bardzo poważnie. Często spotykanymi sygnałami, które mogą oznaczać problemy w tym układzie, mogą być między innymi: piski lub zgrzyty, drganie kierownicy, czy tzw. „miękki pedał hamulca”.

W przypadku, kiedy zauważysz takie sygnały, nie zwlekaj z wizytą u mechanika! Pamiętaj, że niesprawne hamulce nie tylko zagrażają Twojemu bezpieczeństwu, ale również bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego.

Pojawiające się kontrolki na desce rozdzielczej

Trzecim z sygnałów, które powinny zwrócić Twoją uwagę są… tak często ignorowane przez kierowców kontrolki na desce rozdzielczej. Nie jest rzadkością słyszeć, że w samochodzie zaczęły zapalać się kontrolki, ale w zasadzie po czasie zniknęły, więc problem zapewne sam się rozwiązał. Niestety to zaniedbanie może czasami kosztować naprawdę dużo. Ignorowanie kontrolki w samochodzie może oznaczać jazdę z awarią, która stopniowo może niszczyć inne podzespoły. Takie sygnały nie pojawiają się bez przyczyny — silnik, ABS, ciśnienie oleju, poduszki powietrzne — na każdą ostrzegawczą kontrolkę powinna zostać poświęcona nasza uwaga. Lepiej bowiem zapobiegać, niż kosztownie naprawiać.

Zwiększone zużycie paliwa

Czwartym z sygnałów, który często może być bagatelizowany, to zwiększone zużycie paliwa. Zainteresowaniem powinni przeważnie wykazać się kierowcy, którzy wiedzą, że jeżdżą tyle, co zwykle. Jeśli mimo to spalanie rośnie, to niekoniecznie zawsze może to być inflacja — bardzo często może dotyczyć to usterki. Co może powodować zwiększone zużycie paliwa? Do najczęściej wymienianych możemy zaliczyć zapchany filtr powietrza, problemy z wtryskiem, czy sondę lambda. Prawdziwy powód jednak poznasz w warsztacie samochodowym.

Problemy z geometrią kół

Piątym z sygnałów, który może oznaczać konieczność wizyty u mechanika, są problemy z kołami. Jeśli zauważysz, że podczas jazdy samochód ściąga na bok, kierownica mimo jazdy prosto nie jest w osi, lub dostrzegasz nierównomierne zużycie opon — może to oznaczać problemy z geometrią kół. Nieprawidłowa geometria wpływa nie tylko na komfort jazdy, ale również bardzo skraca żywotność opon, zwiększa zużycie paliwa i pogarsza bezpieczeństwo. Mniejsza przyczepność lub wydłużona droga hamowania to zdecydowanie nie są efekty, które chcesz uzyskiwać podczas jazdy samochodem.

Podobne:  Rozwój i przyszłość druku 3D

Mechanik w Krakowie — sprawdzony przez setki Klientów autoserwis

Jeśli zauważyłeś którykolwiek z opisanych sygnałów – dziwne dźwięki, problemy z hamowaniem, kontrolki na desce rozdzielczej, większe zużycie paliwa czy zmianę w prowadzeniu auta – nie czekaj, aż drobna usterka przerodzi się w poważny problem.

W naszym warsztacie w Krakowie znajdziesz doświadczonych mechaników, którzy szybko i rzetelnie zdiagnozują źródło problemu. Korzystamy z nowoczesnego sprzętu, oferujemy uczciwą wycenę i gwarantujemy fachową obsługę.

Odwiedź naszą stronę internetową, aby dowiedzieć się więcej o mechanice samochodowej w naszym autoserwisie w Krakowie: https://twojmechanik.com/