Wspólna aktywność fizyczna z Twoim psem pozytywnie wpłynie na Wasze samopoczucie i zdrowie, a także na nawiązanie więzi ze zwierzęciem. Jakie sporty dedykowane są dla czworonogów i ich właścicieli? W jakich przypadkach aktywność fizyczna nie jest zalecana? Sprawdź.

Czy istnieją przeciwwskazania do uprawiania zwierzęcych sportów?

Zanim podejmiesz decyzję o rozpoczęciu przygody ze zwierzęcymi sportami, warto, abyś poznał przeciwwskazania – głównie ze strony zdrowia czworonoga. Obciążająca aktywność fizyczna nie jest zalecana zwłaszcza dla: psich seniorów, suk w ciąży i w czasie laktacji, psów zmagających się z otyłością i cukrzycą, psów borykających się z chorobami kości i stawów, psów zmagających się z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Przed treningami warto więc skontaktować się z lekarzem weterynarzem, który zleci szereg badań i dokładnie określi predyspozycje i ogólny stan zdrowia Twojego czworonoga.

Co ważne, treningi powinny odbywać się systematycznie. Zalecane jest zwłaszcza stopniowe wprowadzanie psa do sportu. Można je rozpocząć od rytmicznych spacerów, wspólnych biegów oraz zabaw z piłką i frisbee.

Uwaga: Sport powinien sprawiać zwierzęciu przyjemność. Zmuszanie psa do aktywności może negatywnie odbić się na jego potrzebach behawioralnych.

Żywienie aktywnego psa

Warto pamiętać również o tym, że psom aktywnym powinny być dostarczane odpowiednio zbilansowane posiłki, czyli o właściwej zawartości białka, węglowodanów i kwasów tłuszczowych. Na rynku dostępne są na przykład karmy holistyczne klasy premium, które dostarczają niezbędnych substancji pokarmowych oraz dbają o zdrowie Twojego pupila. Najważniejsze jest, aby karma zawierała jak największą ilość mięsa – przyjmuje się, że zawartość mięsa w karmach najwyższej jakości wynosi powyżej 60%.

Ważną kwestią jest również częstotliwość podawania pokarmu. Karmienie dorosłego pupila raz dziennie może sprawić, że będzie on ospały, ponieważ energia dostarczana wraz z pożywieniem spalana jest podczas uprawiania sportów. Co więcej, zbyt rzadkie karmienie psa może doprowadzić do zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Dlatego też w niektórych przypadkach może być konieczne zwiększenie racji żywieniowych oraz częstsze pory karmienia psa – przy czym posiłek powinien zostać skonsumowany minimum na dwie godziny przed aktywnością fizyczną. Przyjmuje się, że małe rasy psów warto karmić trzy razy dziennie, podając im mniejsze porcje, natomiast rasy duże i średnie – dwa razy dziennie, najlepiej w odstępie 12 godzin.

Trening z psem – jakie sporty uprawiać?

Zwierzęce sporty (nazywane sportami kynologicznymi) cieszą się w Polsce stale rosnącą popularnością. Do wyboru mamy przede wszystkim różne dyscypliny, które powinny zostać dobrane do: wielkości psa, kondycji, zdrowia, naszych indywidualnych preferencji. Wiadomo, że mały rasy nie wystartują w zawodach psich zaprzęgów, natomiast duże psy nie sprawdzą się na przykład w dyscyplinach dog dancing czy dog fitness.

Do grona sportów kynologicznych należą:

  • canicross – bieganie z psem,
  • dogtrekking – marsze z psem,
  • agility – biegi przez tory z przeszkodami,
  • coursing – wyścigi biegowe,
  • obedience –  sportowe posłuszeństwo i wykonywanie komend,
  • bikejoring – jazda na rowerze z biegnącym psem u boku,
  • dog fitness – trening z psem oraz z użyciem przyrządów do fitnessu,
  • dog dancing – taniec z psem,
  • flyball – aportowanie piłki wystrzeliwanej z wyrzutni,
  • dogrisbee – aportowanie frisbee,
  • psie zaprzęgi – wyścigi zaprzęgów,
  • sheepdog trials – wypasanie,
  • weight pulling – przeciąganie ciężarów.

Trzy najpopularniejsze sporty kynologiczne

Wśród najpopularniejszych w Polsce sportów kynologicznych wymieniane są: canicross, agility, bikejoring. Poniżej pokrótce opiszemy, na czym one polegają.

Canicross to sport należący do grupy dyscyplin psich zaprzęgów – pies ciągnie bagaż, w tym przypadku nie sanie, a człowieka. Najprościej mówiąc, jest to wspólny jogging właściciela i psa na świeżym powietrzu. Zwierzę przypięte jest do pasa biodrowego za pomocą specjalistycznej linki z amortyzatorem. Pies powinien biec przed właścicielem, dzięki czemu nadaje tempo biegu. Odmianą canicrossu jest dogtrekking, czyli rytmiczny marsz z psem przypiętym do pasa biodrowego.

Również bikejoring to sport wywodzący się z psich zaprzęgów. Polega on na delektowaniu się wspólną jazdą na rowerze na dystansie od 4 do 10 kilometrów. Pupil połączony jest z rowerem dzięki lince z amortyzatorem – tak jak w przypadku canicrossu – i biegnie obok roweru lub go ciągnie (w przypadku dużych ras).

Agility to sport, w którym większą aktywnością wykazuje się czworonóg. Rolą właściciela jest natomiast stworzenie jak najlepszej współpracy z pupilem, która oparta jest na posłuszeństwie. W agility pies na czas pokonuje przeszkody ulokowane na specjalistycznym torze. Należą do nich między innymi: hopki, tunele, slalomy, pochylnie. Właściciel odgrywa rolę przewodnika, biegnąc u boku zwierzęcia. To właściciel nadaje tempo, naprowadza na przeszkody, dopinguje psa. Agility można uprawiać w przeznaczonych do niego ośrodkach oraz wybiegach dla psów. Własny tor przeszkód możesz stworzyć również w przydomowym ogrodzie, kupując gotowy sprzęt, lub wykorzystując dostępne przeszkody, takie jak drzewa, krzaki, płoty.

Rozgrzewka przed treningiem oraz wyciszenie

Ważnym elementem każdego treningu, ludzkiego oraz zwierzęcego, jest odpowiednia rozgrzewka. Psy również mogą ulegać kontuzji podczas uprawiania sportu, a najczęściej dochodzi do nich w przypadkach, gdy pupil nie jest rozgrzany.

Jak w takim razie powinna wyglądać rozgrzewka? Możesz rozpocząć ją od krótkiego spaceru na smyczy – maksymalnie 10 minut – oraz pobawić się w proste aportowanie piłki lub frisbee. Poświęcenie kilkunastu minut na taką rozgrzewkę sprawi, że mięśnie będą gotowe do sportu.

Po odbytym treningu warto, abyś zadbał także o wyciszenie zwierzęcia. Pies nie wykona rozciągania czy rolowania, ale w rozluźnieniu i spowolnieniu pracy serca pomoże spacer. Jego długość powinna zostać dostosowana do dyscypliny sportu, a także do indywidualnych potrzeb psa.