Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek jaki jest największy samolot na świecie? Jeżeli tak, to właśnie znalazłeś odpowiedź na to pytanie. Antonov 225 cechuje się sześcioma ogromnymi silnikami turbowentylatorowymi, dzięki którym śmiało bije kolejne rekordy Guinessa. Dzięki swojemu wyglądowi zewnętrznemu ten podniebny pojazd wygląda niezwykle atrakcyjnie. Od 2001 roku wykorzystywany jest komercyjnie do transportu towaru, jednak jego przeszłość wyglądała zupełnie inaczej. Sprawdźmy jak antonov służył nam lata temu. 

Antonov 225 w praktyce 

Obecnie Antonov 225 uznawany jest za prawdziwego giganta. Jego rozpiętość skrzydeł wynosi 290 stów a długość 275. Jeśli nie posiada załadunku to jego waga jest równa 285 tonom. Te wartości umożliwiły mu zdobycie tytułu największego samolotu towarowego na całym świecie. Antonov znany jest także pod nazwą „Mriya”, który oznacza w języku ukraińskim „sen”. Nazewnictwo nie jest przypadkowe – ten cud techniki jest prawdziwym snem i spełnieniem marzeń dla wielu pasjonatów. 

Tę nietuzinkową maszynę ogromnych gabarytów napędza sześć silników Ivchenko Progress D- 18T. Każdy z nich jest w stanie wypompować niemal 23 tony w trakcie startu samolotu. Wybór silników także nie jest dziełem przypadku, decyzja o ich montażu została poparta niskim zużyciem paliwa, dużą wytrzymałością, a także solidnością. Ponadto te maszyny są proste w sterowaniu i generują minimalny hałas, połączony z niskim poziomem zanieczyszczeń. 

Spód samolotu posiada 32 koła, które są ułożone w 16 parach. Takie podwozie umożliwia skręcanie w pasie startowym, którego szerokość wynosi 61 metrów. 

Antonov 225 w historii 

Ten niezwykły samolot, który do dziś cieszy się ogromnym uznaniem, został zaprojektowany przez Związek Radziecki. Początkowo miał być alternatywą dla starego transportera o ogromnej wadze – Myasishchev VM- T. Jego celem miało być przenoszenie rakiety nośnej Energyia, a także samolotu kosmicznego o nazwie Buran. Jego pierwszy lot odbył się 21 grudnia 1988 roku i trwał 74 minuty. Po rozpadzie Związku Radzieckiego potężny Antonov 225 został uziemiony na kilkanaście lat, aż do przejęcia go przez ukraińską firmę lotniczą – Antonov.

Obecnie samolot służy do transportu komercyjnego, jako doskonały środek, umożliwiający przewiezienie jednorazowo ponad 600 ton w dowolne miejsce na całym świecie. Eksperci uważają, że ta niezwykła maszyna będzie mogła nam bezawaryjnie służyć nawet do 2033 roku. Jeśli chcesz zobaczyć na żywo ten niebagatelny samolot to możesz wybrać się na pokaz lotniczy – z całą pewnością jego ogrom zaprze Ci dech w piersiach!