Na rynku znajdziemy wiele rodzajów antyperspirantów, które różnią się sposobem aplikacji. Producenci oferują nam wersje w sprayu, a także płynie nakładanym za pomocą kulki czy sztyfcie. Czym charakteryzuje się każda z tych opcji i jaka będzie najlepsza?

Antyperspirant w sprayu — idealny na lekkie odświeżenie

Jednym z najpopularniejszych rodzajów jest antyperspirant w sprayu. Za jego główną zaletę uznaje się łatwość w użyciu. Wystarczy użyć poręcznego metalowego opakowania z atomizerem, by błyskawicznie rozprowadzić kosmetyk po ciele. Aerozol szybko się wchłania, dzięki czemu nie trzeba długo czekać z założeniem ubrań. Antyperspirant w sprayu nie pozostawia też większych śladów na odzieży, co przekłada się na ich dłuższą żywotność.

Kupno antyperspirantu w sprayu oznacza jednak dość trudną decyzję. Produkty mniej znanych marek mają tendencję do szybkiego wietrzenia, przez co tracą skuteczność nawet w ciągu kilku godzin. Dlatego lepiej szukać antyperspirantów znanych producentów. Ponadto aerozol nie jest też najlepszym wyborem w przypadku osób uprawiających wyczynowo sport.

Antyperspirant w kulce — do najtrudniejszych zadań

Antyperspiranty nakładane za pomocą kulki uważane są za dużo skuteczniejsze. Mają one formę płynną, a kosmetyk przenosimy na skórę za pomocą aplikatora w postaci sporej kulki (stąd ich nazwa). Dzięki specjalnemu opakowaniu, kosmetyk jest na niego równomiernie nakładany. Charakteryzuje go też bardzo szybka aplikacja. Najczęściej wystarczą zaledwie dwa pociągnięcia. W przypadku takiego antyperspirantu musimy poczekać chwilę dłużej na wchłonięcie. Inaczej może on pozostawić nieestetyczne ślady na ubraniach.

Z reguły antyperspirant w kulce uznaje się za bardziej skuteczny, szczególnie w przypadku sytuacji ekstremalnych. Podczas intensywnego wysiłku fizycznego, taka forma kosmetyku lepiej zablokuje gruczoły potowe. Jest też delikatniejszy dla skóry, co ma spore znaczenie dla osób z wrażliwą w okolicach pach skórą. Za dużą zaletę takiego antyperspirantu możemy też uznać jego rozmiary. Opakowania z reguły są naprawdę małe, dzięki czemu łatwo mieszczą się w bagażu.

Antyperspirant w sztyfcie — klasyka gatunku

Antyperspirant w sztyfcie to dość klasyczna propozycja, która wciąż ma wielu zwolenników. Jest on podobny do wersji w kulce. Zamiast płynu nakładamy jednak kosmetyk złożony w specjalny sztyft. Jest on twardszy, przez co nakładanie go wymaga kilku pociągnięć więcej.

Korzystając z antyperspirantu w sztyfcie, trzeba też uważać, by go nie złamać. Nadmierne wysunięcie kosmetyku może sprawić, że zawartość opakowania pęknie i nie będzie nadawała się do dalszego użytku. Taki kosmetyk świetnie sprawdzi się do samolotu.

Który rodzaj antyperspirantu wybrać?

Nie ma czegoś takiego, jak antyperspirant idealny. Wiele zależy do tego, jakie mamy indywidualne potrzeby. Dlatego dobrym wyborem może być wyposażenie się w różne kosmetyki, które dopasujemy do aktualnie wykonywanej aktywności. Na co dzień w zupełności wystarczy antyperspirant w sprayu. Warto jednak dodatkowo kupić go w kulce lub sztyfcie. Taki kosmetyk przyda się w razie intensywnego wysiłku, na przykład treningu na siłowni, czy wyjścia na szybką przebieżkę.

Dużo bardziej istotną kwestią niż sam rodzaj antyperspirantu jest jego jakość. Warto znaleźć produkt uznanego producenta, który korzysta ze składników bezpiecznych dla skóry. Tylko wtedy mamy gwarancję, że antyperspirant zadziała tak, jak tego oczekujemy – bez nieprzyjemnych efektów ubocznych.

Zastosowanie antyperspirantu to jedna z wielu rzeczy, jakie możemy zrobić, by mniej się pocić. Podstawową kwestią jest dobór odpowiedniej odzieży. Wybierając koszulki z bawełny czy lnu zapewnimy skórze lepszą cyrkulację powietrza. Warto też unikać dużych ilości alkoholu oraz ciężkostrawnej żywności.