Chusta to dodatek, który najczęściej kojarzy się z modnymi elementami garderoby, zakładanymi w zimniejsze dni. Jednak można spotkać się ze specjalnym rodzajem, którym są chusty żołnierskie, czyli arafatki. Są one stosowane jako część modnych kreacji, ale istotne są także ich pierwotne funkcje, cenione nie tylko przez żołnierzy. Chusty żołnierskie odznaczają się wieloma zaletami. 

Czym właściwie jest arafatka?

Arafatka ASG swoją nazwę odziedziczyła po przywódcy Palestyńczyków – Jasyrze Arafacie, który często nosił ją na głowie. Arafatka wojskowa to prostokątny kawałek materiału (bawełny lub jej mieszanki z wełną), który nierzadko zdobią frędzle znajdujące się na zewnętrznych krawędziach. Wyjątkowe właściwości zawdzięcza gęstemu tkaniu. Dzięki swojemu kształtowi i dużej powierzchni może być ona wiązana na wiele różnych sposobów – na głowie, szyi lub pasie.

Arafatka ASG zazwyczaj występuje w kolorach: czarno-białym, czerwono-białym i khaki. Dostępna jest w wielu innych odcieniach, ale te trzy są najbardziej charakterystyczne i właśnie te najczęściej można spotkać na Zachodzie. Duże zróżnicowanie jest obecne w krajach arabskich. Kolor chusty żołnierskiej często oznacza konkretną przynależność etniczną lub religijną, a czasem pozycję w społeczności.

Jakie zalety ma arafatka?

Do zalet arafatki zaliczyć trzeba jej wykonanie z naturalnego materiału. Przez to gwarantuje ona doskonałe właściwości termoizolacyjne. Grubsze tkanie, które jest w niej zastosowane, zapewnia ochronę przed słońcem i zachowuje ciepło, gdy temperatura spada. Bawełna to materiał, który szybko schnie i odprowadza parę wodną na zewnątrz. Dodatkowo chusty żołnierskie są cenione za to, że zabezpieczają skórę szyi i twarzy przed podrażnieniami. Kolejną zaletą jest także to, że chronią one te strefy przed owadami. Przewiązana przez twarz pełni także funkcję filtra dla pyłów znajdujących się w powietrzu, nie ograniczając przy tym oddychania.

Dlaczego warto włączyć ją do wyposażenia?

Arafatka wojskowa jest elementem wyposażenia mundurowego, który znakomicie zgrywa się z każdym maskowaniem. Nie jest to jednak dopełnienie wyłącznie do militariów, ale także doskonale współgra z ubraniami typu outdoor, chroniąc przed wychłodzeniem lub przegrzaniem na trekkingu. Arafatka sprawi, że dany ubiór i umundurowanie zyska ciekawy charakter, co ma duże znaczenie na przykład w grach militarnych lub na szlaku.

Dla fanów ASG czy paintballa arafatka wojskowa zawiązana na szyi zredukuje uderzenia kulek – co przekłada się na mniejszy ból i siniaki.

Jak wiązać arafatkę?

Istnieje dużo sposobów wiązania arafatki, a wybór metody najczęściej jest uzależniony od indywidualnych preferencji i pomysłowości użytkownika. Najprostszą opcją jest przewiązanie chusty na szyi. Można także nosić ją jako turban. Aby to zrobić, należy złożyć arafatkę na pół i utworzyć duży trójkąt. Następnie nałożyć ją na głowę i skręcić dłuższe końce oraz zawinąć je wokół głowy, aby wiązanie znajdowało się z boku. Potem nadmiar tkaniny z tyłu wystarczy wsunąć pod wałek materiału, a oba pozostałe końce umieścić pod węzłem.

Jeśli zależy nam na osłonięciu karku i szyi, składamy arafatkę w trójkąt i od podstawy zawijamy trójkąt dwa razy, aby wierzchołek mierzył 3-4 palce wysokości. Dalej przykładamy środek chusty do grdyki i zaczynamy owijać dłuższymi końcami szyję, a końce chowamy pod materiał.

Chusty żołnierskie można także wiązać sposobem na ,,bojownika”. Jest to najczęściej kojarzone z bliskowschodnimi bojownikami i terrorystami. Ta metoda dobrze chroni twarz, szyję i głowę. Należy złożyć arafatkę w trójkąt i ułożyć ją na głowie w taki sposób, żeby z jednej strony był dłuższy koniec. Potem przeciągamy koniec pod brodą i odciągamyj do tyłu i boku. Kolejnym krokiem jest pociągnięcie drugiego końca w odwrotną stronę, aby zakryć twarz. Na koniec robimy węzeł lub dwa z obu dociągniętych do siebie końców z tyłu albo z boku głowy.

Gdzie kupić arafatkę?

Doskonałym rozwiązaniem jest zapoznanie się z ofertą sklepu internetowego Militarialodz.pl. To sklep outdoorowy oferujący militaria i posiadający szeroki wybór arafatek wojskowych. Znajdziesz tam zarówno chusty żołnierskie w tradycyjnych wzorach i kolorach, jak i różne inne warianty. Wybierając produkty dostępne w asortymencie sklepu Militarialodz.pl, masz pewność, że towar jest najlepszej jakości.