W Polsce popularną grę w badmintona bardzo często określa się mianem „babington”. Nazwa ta nie jest poprawna, ale ponieważ większość z nas właśnie takiego miana używa, to warto o tym wiedzieć. Jak prawidłowo zacząć rozgrywkę i o czym pamiętać? Sprawdźmy!
Podstawowe zasady babingtona – krok po kroku
Na początek, warto wiedzieć, że klasyczna odmiana tej gry zakłada partię dwusetową między dwoma graczami. Z czasem jednak, podobnie jak np. w tenisie ziemnym, wprowadzono tu możliwość grania w debla, czyli dwie pary na każdej stronie boiska.
Babington zasady:
- Mecz rozgrywamy zawsze na boisku prostokątnym – w pełni poprawnie powinno mieć ono ściśle określone wymiary, ale oczywiście na domowym podwórku nie trzeba tego przestrzegać
- Sprzęt: rakieta dla każdego gracza i lotka. Ta druga powinna być wykonana możliwie z materiałów naturalnych, ale syntetyczne również są dopuszczane. Rakieta i lotka nie mogą przekraczać określonej wagi, w profesjonalnym meczu za zbyt ciężkie akcesoria należy się dyskwalifikacja
- Start gry poprzedza losowanie pierwszeństwa do serwowania i wyboru strony boiska
- Strona która wygrywa pierwszy set, serwuje jako pierwsza w drugim
- Cała gra toczy się bez tzw. strat czyli błąd gracza oznacza zawsze punkt dla drugiego
- Po zakończeniu seta obowiązkowa jest zmiana boiska, w przypadku remisu, set dogrywający również poprzedzony jest taką zmianą
- Nieco inne zasady, określane przez bezpieczeństwo dotyczą debla (gra dwóch par) a inne gry jeden na jeden
- Pole serwisowe – to ważne, bo zawodnicy mogą serwować i odbierać zagrania tylko na swoich właściwych polach serwisowych
- Gra jest sędziowana przez eksperta, który liczy punkty zgodnie z całą gamą wytycznych. W szczególnych sytuacjach wykonuje się powtórzenie zagrania np. jeśli obie strony popełniły błąd.
- Do błędów należą m.in.: dotknięcie lotką sufitu lub ścian, a nawet ubrania zawodnika, przejście lotki pod siatką, upadek poza granicami boiska itd.
Co ciekawe: w babingtonie ściśle określone jest każde zagranie, jakie może wykonać gracz. Sam serw regulowany jest ośmioma punktami regulaminu. Od sposoby trzymania rakiety, przez miejsce uderzenia nią lotki, pozycję względem ciała czy kierunek ruchu serwisowego. Na meczach punktowanych i nagradzanych każda taka rzecz jest niezwykle ważna, a niedostosowanie się prowadzi wprost do straty punktu.
Grę profesjonalną w badmintona reguluje zawsze i sprawdza IBF – to Międzynarodowa Federacja Badmintona, która orzeka we wszystkich kwestiach meczu, od sprzętu, zagrań, po naciąg siatki na rakiecie graczy. Jej decyzje są ostateczne.