Posiadanie własnego basenu pozwala na pływanie o każdej porze i cieszenie się wszystkimi przyjemnościami płynącymi z kąpieli. W tym artykule podpowiemy, jakie rodzaje basenów możesz kupić, opiszemy ich różnice i zalety oraz pomożemy wybrać odpowiednią opcję.

Baseny ogrodowe to świetny sposób na dodanie elementu wodnego do domowej przytulności. Istnieje kilka rodzajów, które można dostosować do różnych potrzeb i preferencji.

Rodzaje basenów ogrodowych

 • Nadmuchiwane
 • Stelażowe

Aby wybrać najlepszą opcję, rozpatrzmy cechy i zalety każdego rodzaju konstrukcji.

Basen nadmuchiwany

Wykonany z uszczelnionego winylu, ma miękkie boki i często miękkie dno, dzięki czemu idealnie nadaje się dla małych dzieci.

Zalety tego rodzaju basenów: 

 • Łatwy montaż
 • Przystępna cena

Są lekkie, kompaktowe po napompowaniu, dzięki czemu można je zabrać ze sobą na wycieczki.

Basen stelażowy

Wyrób tego rodzaju składa się z metalowej ramy i niecki PVC. Jest mocniejszy i stabilniejszy niż nadmuchiwane odpowiedniki, ale mniej mobilny. Jeśli chcesz mieć stałe miejsce do pływania przez cały sezon, preferuj basen stelażowy.

Który basen ogrodowy wybrać?

Rozmiar i kształt wyrobu uzależniony jest od ilości osób, które będą się kąpać oraz od powierzchni działki, na której będzie zamontowany basen.

Kształt basenu może być:

 • Okrągły
 • Owalny
 • Prostokątny
 • Kwadratowy

Jeśli planujesz wykorzystywać basen tylko dla dzieci, wystarczy wyrób o mniejszych wymiarach. W tym przypadku wybierz model z niskimi bokami.

Na przykład idealną opcją do letniego wypoczynku wodnego małego dziecka jest okrągły basen ogrodowy Bestway 56432 o wymiarach 244×51 cm. Produkt posiada mocny stelaż i wygodne dno. Atrakcyjny wzór basenu przyciągnie uwagę dziecka i sprawi, że zabawy w wodzie staną się jeszcze ciekawsze.

Daszek niezawodnie chroni przed słońcem, dzięki czemu dziecko może pływać bez ryzyka oparzenia słonecznego.

Montaż i demontaż basenu jest procesem prostym i szybkim. Umożliwia to umieszczenie i montaż wyrobu w ciągu kilku minut.

Dla dużej rodziny doskonałym wyborem będzie basen stelażowy Bestway 56420 o wymiarach 366х122 cm. Jego zestaw zawiera wszystko, czego potrzebujesz, a mianowicie filtr piaskowy, drabinkę i pokrywę ochronną.

Zalecenia dotyczące instalacji basenu ogrodowego

 • Przed montażem produktu należy oczyścić miejsce, w którym zostanie ustawiony basen. Na powierzchni działki nie powinny znajdować się kamienie, gałęzie ani inne śmieci, które mogłyby uszkodzić nieckę. 
 • Aby uzyskać dodatkową wytrzymałość, pod basenem możesz umieścić podkład z gęstego materiału.
 • Zapewnij wygodne miejsce do spuszczania wody.
 • Zaleca się, aby basen ogrodowy stał w oświetlonym miejscu. Dzięki temu woda będzie zawsze ciepła i nie ostygnie. Nie zalecamy kąpieli w wodzie poniżej +24°C. Zmierz temperaturę wody za pomocą termometru.

Dzięki basenowi ogrodowemu będziesz miał możliwość pływania o każdej porze przez cały sezon letni. Odpoczynek nad wodą urozmaici lato i dostarczy wielu jaskrawych emocji.