Buty trekkingowe to obuwie przeznaczone przede wszystkim dla wielbicieli pieszych wypraw, którzy dużo czasu spędzają na szlaku. Na rynku znajdziemy wiele modeli obuwia trekkingowego. Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu?

Skóra czy syntetyk?

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad wyborem materiału zewnętrznego. Głównym wyborem jest przede wszystkim skóra oraz syntetyk. Który z materiałów jest lepszy? 

Wszystko jest kwestią preferencji. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, który materiał będzie lepiej się sprawdzać. Obuwie ze skóry będzie z całą pewnością cięższe niż buty z syntetyku. Dla wielu osób jedynym słusznym wyborem jest skóra, która jest wytrzymała oraz wodoodporna. Jednakże w wielu przypadkach syntetyk wykazuje się takimi samymi cechami. Skóra ze względu na swoją wodoodporność będzie z pewnością świetnym wyborem podczas dłuższych wypraw

Jednakże dla lwiej części osób sam dobór materiału nie będzie stanowił dużego przełożenia na komfort i zadowolenie. Chcąc zakupić po prostu dobre obuwie do turystyki, zarówno skóra, jak i syntetyk będą doskonałym wyjściem. W przypadku materiału syntetycznego warto dodać, że jest to materiał lekki, a czasami nawet i wygodniejszy. 

Zarówno modele skórzane, jak i z syntetyku, możemy zakupić online na: e-horyzont.pl/buty/buty-meskie/buty-gorskie-i-trekkingowe-meskie.htmlgdzie znajdziemy dziesiątki modeli obuwia trekkingowego. 

Model z membraną czy bez?

Kolejnym z aspektów, nad którym warto się zastanowić, jest obecność membrany. Czy jest ona niezbędna w obuwie trekkingowym i jaką pełni funkcję? 

Membrany mają przede wszystkim zabezpieczać stopę dzięki zastosowaniu porowatej struktury, która znajduje się w materiale. Buty trekkingowe wyposażone w membranę będą świetnym wyborem w większości przypadków. Jedynie problem może pojawić się w upalne dni. Wówczas może dojść do grzania się stóp. 

Brak membrany rozwiązuje ten problem, na czym zyskuje przede wszystkim oddychalność. Nie należy się martwić o kwestię przemakalności obuwia. Dobrze wykonana impregnacja, a co najważniejsze regularna, pozwoli wędrować nam podczas niewielkich opadów. 

Podeszwa butów

Następnym z elementów do rozważenia jest dobór podeszwy, która odpowiada za przyczepność oraz wygodę podczas marszu po nierównościach. 

Modele wyposażone w cienką podeszwę będą dobrym rozwiązaniem jedynie podczas wędrówek po nizinach i terenach o niewielkich utrudnieniach. W przypadku bardziej wymagającego podłoża, warto zastanowić się nad zakupem butów o twardej i grubej podeszwie. Będzie ona w stanie odpowiednio zamortyzować różnej maści kamienie.

Buty wysokie czy niskie?

Buty trekkingowe możemy także podzielić pod kątem ich wysokości. Tutaj rozróżniamy dwa zasadnicze rodzaje: niskie oraz wysokie.

Modele wysokie to bez cienia wątpliwości dobry wybór podczas wypraw w wysokie części gór, ale nie tylko. Również dla niewprawionych turystów taki wybór będzie optymalny. Wysokie obuwie odpowiednio zabezpieczy kostki oraz ścięgna. 

Z kolei niskie buty gwarantują znacznie większą swobodę podczas marszu. Modele te sprawdzą się na mało wymagających trasach.

Na rynku znajdziemy wiele sklepów, w których możemy zakupić buty trekkingowe. Można to zrobić także w sklepach internetowych. Jednym z ciekawszych wyborów jest e-horyzont.pl/buty/buty-damskie/buty-gorskie-i-trekkingowe-damskie.html. Znajdziemy tam wiele modeli do wyboru, dzięki czemu każdy znajdzie obuwie dopasowane do własnych potrzeb.