Uniknięcie poimprezowego kaca to jedno, ale co robić, gdy już on nas dotknął i chcemy się tego nieprzyjemnego uczucia jak najszybciej pozbyć? Dobrych sposobów na kaca jest przynajmniej kilka, przy czym nie każdy z nich zadziała na każdego. Mamy różne organizmy i zupełnie odmienny sposób radzenia sobie z nadmiarem procentów, dlatego musimy się liczyć z tym, że to, co pomaga innym, wcale nie musi być dobre dla nas.

Sprawdź, co jest dobre na kaca – krok po kroku

Wśród metod na szybkie likwidowanie efektów ubocznych po zakrapianej imprezie wymienić można zarówno odpowiednie jedzenie, picie, środki około-medyczne, jak i zwyczajny sen. Oczywiste jest jednak, że nie zawsze na dzień po imprezie możemy sobie pozwolić na spanie, dlatego dobrze jest znać alternatywy i sprawdzać, które z nich dobrze na nas zadziałają.

Co zatem jest dobre na kaca?

Nawodnienie organizmu. Kac to efekt przemęczenia wszystkich naszych narządów po trawieniu alkoholu, co wprost wpływa na odwodnienie. To właśnie ono sprawia, że boli nas głowa, czujemy się słabo czy nawet mamy mdłości. Leczenie kaca dobrze zacząć od wypicia dużej ilości wody. Nie trzeba oczywiście wypijać butelki na raz, wystarczy nalać szklankę wody, czystej lub z cytryną i pić ją powoli, ale regularnie. Dzięki temu dostarczymy organizmowi tego, co zdążyło się w czasie nocy wypłukać.

Nawadniając organizm warto też pomyśleć o tzw. elektrolitach. Naturalnym jest wspomniana wcześniej woda z cytryną, ale można też posiłkować się rozpuszczalnymi tabletkami pełnymi elektrolitów, proszkami, czy gotowymi napojami w butelce.

Należy pamiętać, że wbrew górnolotnym reklamom, o doskonałym leku na kaca – on tak naprawdę nie istnieje. Żaden środek nie daje stuprocentowej gwarancji pozbycia się kaca, ale pozwala średnio lub mocno złagodzić jego objawy i przyspieszyć dochodzenie do formy. Alkohol zatruwa komórki w naszym ciele, a tego nie da się wyleczyć boską pigułką – trzeba odczekać do momentu, aż resztki trucizny zostaną wypłukane, dlatego tak istotne jest tutaj spożywanie dużej ilości napojów.

Objawy kaca złagodzi też: chłodny prysznic, zjedzenie czegoś i to nawet wtedy gdy zupełnie nie mamy na to ochoty, spacer lub otworzenie okna (dotlenienie zmęczonego organizmu). Niektórym pomaga gorąca herbata z cytryną, innym rosół, zupa w stylu żurku, mocno kwaśny kapuśniak, albo też ogórki kiszone. Można spróbować zjeść owoce, które zawierają dużo witaminy C, fruktozy i potasu. Co ważne, części z nas na kaca nie pomoże kompletnie nic. To kwestia samego organizmu – w takim przypadku nie pozostaje nic innego, jak po prostu odczekać aż organizm samodzielnie się zregeneruje.