Do premiery nowego iPhone’a 14 pozostało już tylko kilka dni. Apple zaprezentuje swoim odbiorcom nową generację już dzisiaj, czyli 7 września. Do przedsprzedaży nowe modele trafią 9 września, natomiast do regularnej, na masową skalę – tydzień później. Informacje o najnowszym telefonie od Apple’a pojawiły się w przeciekach. Przed dokonaniem zakupu warto się z nimi zapoznać.

Podstawowe aspekty techniczne nowego modelu

Nowe modele Apple będą posiadały procesor, czyli Apple 16 Bionic – 4 lub 5nm. Jest to dosyć duża zmiana, ponieważ będzie on zużywał do 30% energii mniej od swojego poprzednika. iPhone’y nigdy nie słynęły z wytrzymałych baterii. Dzięki temu – ta zmiana technologiczna może okazać się strzałem w dziesiątkę. Natomiast, jeśli chodzi o pojemność baterii, będzie ona się wahała od 3200 do 4500 mAh. Spore znaczenie ma także nowa optymalizacja systemu iOS – prawdopodobnym jest, że poziom zużycia energii się zmniejszy. Różne plotki donoszą, że optymalizacja będzie znacząco przewyższała procesor od Snapdragon 8/8+, co będzie stanowiło poważną konkurencję dla Androida.

iPhone 14 Pro i Pro Max mają posiadać 6 GB pamięci operacyjnej. W kwestii pozostałych modeli źródła zdają się podawać inne informacje- istnieje możliwość, że będą one również posiadały tyle samo pamięci RAM. Najdroższe warianty mają posiadać 2 terabajty pamięci. Jeśli chodzi o ekran najnowszych urządzeń Apple, to będą one posiadały panel typu OLED. iPhone 14 Pro oraz Pro Max będą posiadały 120 herców odświeżania, co nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem. W zależności od modelu telefonu, rozmiary ekranu będą wahać się od 6,1 do 6,7 cala. 

Istotną zmianą w najmocniejszych modelach iPhone 14 będzie pojawienie się panelu OLED LTPO z podwójnym otworem. Nowość w telefonach od Apple stanowi Always On Display. W przypadku odświeżania tańszych modeli mają one wynosić 90 herców. Nie są to jednak pewne informacje.

Czy aparat będzie robił wrażenie?

Aparaty od Apple w najnowszych urządzeniach, dzięki zastosowanym technologiom i zmianom software’owym zawsze stały na wysokim poziomie. Nowy iPhone otrzyma aparat 48 Mpix oraz będzie mógł prawdopodobnie nagrywać filmy w jakości 8K. Jeżeli chodzi o sam kształt aparatu i kamery, to mają one być niemal takiej samej struktury jak w poprzednich modelach. Jedyną zmianą będzie nieco większa obudowa wynikająca z wykorzystania lepszej jakości matrycy. Zmiana ta jednak nie obniży kompaktowości sprzętu, ponieważ będzie ona praktycznie niewidoczna.

Jeśli chodzi o tańsze wersję iPhone’ów – mają one posiadać aparat 12 Mpix. Dla wielu może to się wydawać absurdem, jednak dzięki udoskonalanemu systemowi – nie powinno stanowić to aż tak duży problem. Plotki i zapowiedzi donoszą, że nowe aparaty do selfie w iPhone’ach będą tworzyły nową jakość zdjęć.

Informacje związane z proponowanymi modelami

Zaprezentowane zostaną cztery modele iPhone’a 14. Klasycznie – będzie to standardowy model iPhone 14, iPhone 14 Max, iPhone 14 Pro oraz iPhone 14 Pro Max. Wiele nieoficjalnych źródeł donosi również o możliwym piątego modelu czyli iPhone 14 Mini. Wiele innych źródeł jednak dementuje te plotki. Istnieje również opcja, że wariant mini ukaże się dopiero kilka miesięcy od sprzedaży głównych modeli. Kompaktowe wersje zwykle odnosiły dobre wyniki sprzedażowe ze względu na niższą cenę i względnie dobre wyposażenie, jednak ze względu na brak oficjalnych informacji od giganta technologicznego, nie należy się nastawiać na pojawienie się kompaktowej wersji.