Na pewno widziałeś go nieraz, a może nawet jesteś jego posiadaczem, jednak nie do końca wiesz, czym to właściwie jest. Chronograf jest najczęściej określany jako zegarek, który doskonale sprawdza się podczas dokonywania dokładnych pomiarów i odliczania różnych odstępów czasu. To mechanizm, z którym mamy do czynienia niemal wszędzie, ponieważ innym określeniem dla tego mechanizmu jest po prostu stoper.

Jednym z najprostszych chronografów jest mechanizm, posiadający tylko jedną, niezależną od reszty, wskazówkę sekundową, która precyzyjnie odmierza upływ czasu od momentu włączenia stopera. Działanie jest tak samo proste, jak w przypadku obsługi zegarka w telefonie komórkowym – start rozpoczyna odmierzanie, stop zaś zatrzymuje i zeruje pomiar. Całość wykonuje się za pomocą jednego przycisku – pushera. 

Chronograf w różnych odsłonach 

Wspominana wcześniej podstawowa wersja chronografu do dziś znajduje zastosowanie w wielu zegarkach. Oprócz niej na rynku zegarmistrzowskim, możemy znaleźć mechanizmy wyposażone w więcej niż jedną wskazówkę, które – poza sekundami – pozwalają na precyzyjne odmierzanie minut, a nawet godzin. Ich ogromną zaletą jest dokładność, najnowsze zegarki wykazują się pomiarem do 1/100 sekundy. W najnowszych modelach zegarków chronografy posiadają dwa oddzielne przyciski – jednym włączamy i zatrzymujemy bieg czasu, drugim resetujemy. 

Obecne chronografy znacznie różnią się od tych, które pojawiły się na rynku już w XVII wieku. W ówczesnych czasach mechanizmy odmierzania czasu nie były połączone z pokazywaniem aktualnej godziny. Wcześniejszy „zapisywacz czasu” działał przy pomocy pióra przymocowanego do igły lub wskazówki. Wskazówka po uruchomieniu poruszała się, a pióro pozostawiało po sobie znak w postaci atramentu, zatrzymanie czasu prowadziło do powstania atramentowej plamy. Wówczas używano także innych tarcz. Obecnie nie wyobrażamy sobie papierowej kartki, po której sunie atrament, dawniej nie było możliwość stworzenia mechanizmu, który znamy dziś. 

W XVII wieku każdy z kolejnych pomiarów czasu wymagał zastosowania nowej tarczy – kartki. Utrudnieniem odmierzania sekund był także brak funkcji wznowienia pomiaru. Początkowe pomiary ze stoperów były ze sobą porównywanie i na ich podstawie szacowano skuteczność, oraz dokładność chronografów. 

Obecnie te urządzenia służą nam niemal wszędzie. Za ich pomocą mierzymy czas podczas biegania, liczymy minuty, przeznaczone na pieczenie ciasta, a nawet odliczamy godziny do ważnego wydarzenia. Chronograf to niewielkie urządzenie, które na co dzień nie daje o sobie znać, jednak wyróżnia się niezwykła praktycznością i dokładnością.