Jeśli marzysz o zbudowaniu doskonałej sylwetki, w której wszystkie mięśnie będą odpowiednio uwydatnione to pewnie już od dawna poszukujesz skutecznych ćwiczeń, pozytywnie wpływających na Twoje ciało. Ćwiczenia na klatę to doskonała propozycja zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych osób, ponieważ taki rodzaj aktywności – oprócz klatki piersiowej – wspiera prawidłowy rozwój mięśni ramion i rąk. Jak ćwiczyć, aby można było zauważyć rezultaty i nie obawiać się o kontuzje? 

Najlepsze ćwiczenia na klatę

Pierwszym i najważniejszym ćwiczeniem jest opuszczanie i wyciskanie sztangi z obciążeniem. Taką aktywność fizyczną wykonujemy na leżąco. Jej wyróżnienie nie jest bez znaczenia, bowiem to właśnie przy tym ćwiczeniu angażujemy nie tylko mięśnie piersiowe, ale też synergiczne, czyli naramienne (trójgłowe ramienia), grzbietu, oraz przednie zębate. W jednej serii, wykonywanej po 15 powtórzeń dbamy o równoczesny rozwój klatki piersiowej i wzmocnienie siły ramion.

Ciężar do wykonywania tego ćwiczenia powinien być dobierany indywidualnie przez każdego z nas. Na początek warto wybierać obciążenia, które wydają nam się być zbyt małe, bowiem w kolejnych seriach ich ciężar będzie dla nas znacznie większy. Zbyt duża waga obciążeniowa może doprowadzić do szybkich kontuzji, utraty motywacji i braku chęci do rozwoju. 

Podczas wyciskania sztangi musimy zwrócić uwagę na odpowiedni rozstaw dłoni – zbyt mały odcinek sprawi, że ćwiczenie nie będzie dawało zadowalających rezultatów, za szeroki rozstaw doprowadzi zaś do kontuzji. Dzięki odpowiedniej odległości możemy wspierać rozwój mięśnia piersiowego w części obojczykowej i małymi krokami budować swoją nową sylwetkę. 

Innym ćwiczeniem, cieszącym się dużym uznaniem są tradycyjne pompki. Wiele osób obawia się ich ze względu na szybkie kontuzje w stawach łokciowych, jednak dzięki zachowaniu bezpieczeństwa możemy wykonywać tę aktywność fizyczną bez większych przeszkód. Jeśli nie jesteśmy przekonani do tradycyjnych pompek to wypróbujmy wersję na poręczach. Wykonywanie tego ćwiczenia w pozycji stojącej w dużej mierze przyczynia się do szybkiego osiągnięcia upragnionych rezultatów, a także pozytywnie wpływa na naszą posturę.

Po serii pompek warto wykonywać wyciskanie hantli na leżąco. To ćwiczenie pozwoli nam oszacować czy obie strony rozwijają się równo pod kątem budowania mięśni i ewentualnie uzupełnić braki. Powyższe ćwiczenia umożliwiają przeprowadzenie samodzielnego treningu w domu i zbudowanie masy mięśniowej w stosunkowo krótkim czasie. Dla zwiększenia efektów oprócz ćwiczeń powinniśmy wdrożyć do swojego życia odpowiednią dietę, a także trening Cardio.