Specjaliści w branży IT już od wielu lat są niezwykle dynamicznie poszukiwani przez firmy, które wciąż mają problemy z realizacją wszystkich swoich zadań. Choć luka pracownicza w branży z roku na rok zmniejsza się, to jednak wciąż istnieją takie specjalizacje, które na gwałt potrzebują nowych pracowników. O których dziedzinach IT mowa?

Ilu pracowników brakuje w branży IT?

Branża IT to niezmiennie jedna z najbardziej atrakcyjnych pod wieloma względami branż dla pracownika. Wysokie wynagrodzenia, możliwość pracy z najnowszymi technologiami, ciekawe wyzwania i wiele więcej – to właśnie powody, dla których ponad 586 tysięcy osób zdecydowało się na pracę w branży IT. Wynik niezły, znacznie lepszy od poprzedniego roku. 

I choć dynamika wzrostu, wynosząca 6% rok do roku brzmi imponująco, to jednak warto zwrócić uwagę na udział pracowników branży w ogólnym rozrachunku pracowników zatrudnionych w gospodarce. W Polsce udział ten wynosi 3.5%, podczas gdy kraje lepiej rozwinięte mogą pochwalić się znacznie wyższym wskaźnikiem udziału programistów. Sam fakt, że w całym UE procent ten kształtuje się na poziomie 4.5%, świadczy o tym, że polskie firmy programistyczne wciąż nie dorównują konkurencji z zachodu. Na co wpływa taki wynik udziału pracowników IT w ogóle wszystkich zatrudnionych? Przede wszystkim mowa o masowym niedoborze pracowników. 

Organizacja Pracodawców usług IT szacuje, że na ten moment w Polsce brakuje nawet 300 tysięcy pracowników. Taki niedobór wpływa bezpośrednio na duży problem z bieżącą obsługą wszystkich procesów biznesowych i brak fizycznej możliwości sprostania popytowi na usługi technologiczne. 

Najbardziej pożądane specjalizacje IT

Choć problem kadrowy dotyka całej branży IT, są jednak takie specjalizacje, które szczególnie mocno odczuwają brak kadry pracowniczej. Na pierwszy ogień idealny przykład – pracownicy branży cybersecurity. Bezpieczeństwo sieci i cyberbezpieczeństwo to relatywnie skomplikowane obszary IT, które wymagają od kandydatów rozległej wiedzy nie tylko z zakresu programowania w kilku językach, ale też penetracji, kryptografii oraz znajomości nowoczesnych narzędzi związanych z ochroną zasobów firmy i klientów. 

Rozwój sztucznej inteligencji i jej szerokie zastosowanie w wielu aspektach biznesu rodzi dodatkową potrzebę rozwijania technologii uczenia maszynowego, by można było z powodzeniem zastosować te rozwiązania w ramach współpracy z klientami. Programiści SI, analitycy sztucznej inteligencji, osoby odpowiedzialne za wdrażanie takich rozwiązań czy utrzymywanie ciągłości działania technologii poszukiwane także za pośrednictwem https://mindworkers.pl/ są mile witani, a także mają zapewnione niezwykle atrakcyjne warunki zatrudnienia. 

Testerzy automatyczni, specjaliści 5G, programiści chmury, a także specjaliści Big Data to kolejne kompetencje, które są żywo poszukiwane przez pracodawców. 

Czy brak rąk do pracy to świetna okazja dla początkujących programistów? 

Czy tak ogromny brak programistów i innych pracowników branży IT pozwala ukazać potencjał przysłowiowej młodzieży? Osoby, które ze względu na nieciekawą sytuację w swojej branży, starają się zmienić ścieżkę kariery, z reguły sięgają właśnie po pomysł na branżę IT. Wciąż napływa także sporo nowych osób, które decydują się na studia informatyczne i wiązanie z tym sektorem swojej przyszłości. 

Niestety zatrudnianie nowych, mało doświadczonych programistów to niechętnie realizowany przez organizacje proceder. Prawda jest taka, że doświadczony programista to znacznie mniejsze koszty związane z edukacją, doszkalaniem pracownika i zapewnieniem mu odpowiedniego czasu na wdrożenie się. Dlatego ogłoszenia na stanowisko junior developera są dostępne, to jednak w liczbie kilkukrotnie mniejszej niż oferty na stanowiska mid i senior specjalistów.