Rosnąca popularność opon całorocznych wynika z wielu przyczyn. Jedną z najważniejszych jest postępująca zmiana klimatu i zanikanie ostrych zim, które wymagają używania specjalnie dobranych opon zimowych.  Grudzień częściej wita deszczem i lekkim mrozem niż śniegiem nawet w ciągu nocy. Dlatego coraz więcej osób zastanawia się nad zakupem opon całorocznych, skoro pod względem skuteczności w warunkach łagodnej zimy nie ustępują oponom zimowym. 

Czym charakteryzują się opony wielosezonowe?

Najczęstszym powodem ich wyboru jest fakt, że opony wielosezonowe są rozwiązaniem uniwersalnym. Są przygotowane z myślą o każdych warunkach. Z powodzeniem zastępują modele letnie i zimowe i właściwie można je stosować przez cały rok. Ich przydatność łatwo odczuć zwłaszcza na przełomie sezonu, kiedy dobowa temperatura może wahać się od kilku do nawet kilkunastu stopni Celsjusza. W takich przypadkach zarówno opony letnie, jak i zimowe mogą się sprawdzać tylko o określonej porze dnia. 

Opony wielosezonowe pozwalają na spore oszczędności finansowe

Mówiąc o pieniądzach, nie sposób nie zauważyć znacznych oszczędności, jakie przynoszą opony całoroczne. Koszt zakupu może być nieco wyższy niż w przypadku opon letnich czy zimowych. Jest to jednak jednorazowy zakup jednego zestawu, a nie dwóch. Licząc w ten sposób, można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych na zakupie czterech opon kołach. A to wciąż nie wszystkie oszczędności, jakie przynoszą opony uniwersalne. Warto również wspomnieć o kosztach wymiany opon u wulkanizatora. Pewnie zdarzyło Ci się zapłacić specjaliście 150 zł za jedną wymianę. A przecież trzeba znów jechać za pół roku – oznacza to nawet 300 zł oszczędności rocznie.

Pozwalają też zaoszczędzić sporo czasu

Jest też coś, co trudno przeliczyć na pieniądze, a ma ogromny wpływ na nasze życie. Mowa oczywiście o czasie. Wymiana opon nie należy do najbardziej skomplikowanych czynności, ale i tak trzeba zarezerwować odpowiedni termin. Niestety wraz z nadejściem sezonu punkty wymiany opon są mocno obciążone pracą. Znalezienie odpowiedniego terminu staje się bardzo trudne. Może to pokrzyżować inne Twoje plany. Opony uniwersalne usuwają ten problem. Skorzystanie z usług wulkanizatora staje się koniecznością tylko raz na kilka lat.

Jakie wady mają opony uniwersalne?

Najważniejszą wadą jest ich przeciętność w każdych warunkach. Są wszędzie średnie. Dotyczy to zwłaszcza naprawdę ostrej zimy. Jazda na takich oponach po mocno zaśnieżonej drodze może być wręcz niemożliwa. To bardzo wyraźna wada, ale trzeba pamiętać, że ostre zimy będą w nadchodzących latach raczej wyjątkiem niż regułą. Ponadto opony uniwersalne mają dość wysoki opór toczenia. W praktyce oznacza to większe zużycie paliwa i generowanie większego hałasu podczas jazdy latem (w porównaniu do opon jednosezonowych).