Odżywki białkowe to produkty spożywane nie tylko przez kulturystów i profesjonalnych sportowców. Coraz częściej sięgają po nie osoby aktywne fizyczne, które chcą łatwiej i szybciej osiągać swoje cele treningowe i wspierać zdrowy styl życia.

Oferta odżywek białkowych na rynku jest tak szeroka i zróżnicowana, że wybór jednego, konkretnego produktu, może być bardzo trudny. Na co zwrócić uwagę?

Kto może sięgnąć po odżywki białkowe?

Na początku warto opowiedzieć dokładnie, czym jest białko (https://www.trec.pl/odzywki-i-suplementy/odzywki-bialkowe/). Otóż, stanowi ono element budulcowy organizmu, wpływający na masę mięśniową, siłę i regenerację mięśni oraz ochronę przed katabolizmem.

Suplementację wysokojakościowym białkiem powinny rozważyć osoby, które:

  • starają się zredukować masę ciała, a jednocześnie nie chcą tracić tkanki mięśniowej,
  • chcą efektywnie i szybko budować masę mięśniową, wspierając treningi siłowe,
  • mające problem z dostarczeniem wraz z pożywieniem do organizmu odpowiedniej ilości białka,
  • chcące przyspieszyć procesy regeneracji po treningu.

Jakie są rodzaje odżywek białkowych?

Nie wszyscy wiedzą, że białko białku nierówne. Na rynku znaleźć można mnóstwo rodzajów preparatów białkowych. Warto poznać najpopularniejsze z nich.

WPC – koncentrat białka serwatki

Białka zawarte w tego typu odżywce charakteryzują się szybkim czasem trawienia, przyswajania i wysoką wartością biologiczną. Pozyskiwane są z mleka. Odżywki WPC bogate są także w aminokwasy egzogenne, zasilające mięśnie. Koncentrat białka serwatki to doskonały wybór dla osób, które chcą uzupełnić swoją codzienną dietę oraz wspierać regularne treningi

WPI – izolat białka serwatki

Z racji tego, że izolaty pozyskiwane są z koncentratu protein, zawierają więcej aminokwasów. Dzięki temu chętnie wybierają je osoby w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej i odchudzania. Zawartość białka w takiej odżywce sięga nawet 98%, dodatkowo jest ono łatwo przyswajalne i wchłaniane do organizmu.

WPH – hydrolizat białka serwatki

Hydrolizat posiada największą zawartość białka w odżywce, a jednocześnie najmniejszą wartość energetyczną, co czyni go polecanym wyborem głównie dla osób, które pragną zgubić zbędne kilogramy. Nie posiada laktozy, a jednocześnie charakteryzuje się wysoką przyswajalnością i szybkim tempem uwalniania aminokwasów.

Uniwersalne mieszanki białek

Mieszanki izolatu i koncentratu białek serwatki są uniwersalnym wyborem, który sprawdza się zarówno w ciągu dnia, jak i po treningu. Tego typu produkty występują w wielu wariantach smakowych, mogą więc stanowić smakowite uzupełnienie diety.

Nie ma czegoś takiego, jak odżywka białkowa idealna dla każdego. Bardzo ważne, by wybrać białko dopasowane nie tylko do typu treningu, ale także codziennej diety i celów treningowych. Jedno jest pewne – białka posiadają bardzo dużą moc, z której skorzystać może każda osoba wspierająca zdrowy styl życia. Nic więc dziwnego, że obecnie są jednymi z najczęściej wybieranych suplementów diety, nie tylko wśród sportowców.