Czym jest AdBlue i czy warto go usunąć?

Bardzo często stosowaną usługą jest usuwanie AdBlue kropka Dotyczy to pojazdów motoryzacyjnych, które zostały wyposażone w ten konkretny system. Zanim jednak dojdziemy do tego, dlaczego warto usunąć AdBlue, trzeba skupić się na tym, czym ten system jest, do czego służy oraz dlaczego warto zastanowić się nad jego usunięciem? 

Czym dokładnie jest system AdBlue?

Na samym początku warto podkreślić, iż AdBlue jest to specjalistyczny płyn służący do redukcji emisji tlenków azotu, który spotykany jest głównie w silniach Diesla. Okazuje się, że system ten jest niezbędny, aby pojazdy spełniały normy emisji spalin Euro 6. 

AdBlue to mieszanka mocznika oraz wody wtryskiwana do układu wydechowego pojazdu. Tam też następuje reakcja chemiczna przekształcająca tlenki azotu w azot oraz wodę. Te dwie substancje są znacznie mniej szkodliwe dla środowiska, niż tlenki.

System AdBlue jest ściśle zintegrowany z układem wydechowym samochodu. W jego skład wchodzą płyn AdBlue, wtryskiwacz, pompa dozująca, a także katalizator SCR, czyli Selective Catalytic Reduction. 

Do najważniejszych zadań systemy AdBlue należy ścisłe kontrolowanie emisji tlenków azotu. Dzieje się to dzięki wtryskowi płynu AdBlue do strumienia spalin. Następująca tam reakcja chemiczna znacznie zmniejsza ilość NOx.

Zalety i wady systemu AdBlue

Układ zajmujący się redukcją spalin ma swoje zalety. Wśród nich największą jest ta, iż przyczynia się do zmniejszenia negatywnego wpływu pojazdów na środowisko naturalne, w  którym żyje człowiek. Dzięki systemowi AdBlue samochody są w stanie spełniać coraz bardziej rygorystyczne normy dotyczące emisji spalin do atmosfery. Z drugiej jednak strony system ten generuje spore koszty dodatkowe, które wiążą się z serwisem systemu, jak i regularnym zakupem płynu AdBlue. Ponadto pojazdy wyposażone w ten system mogą być bardziej awaryjne, a to w efekcie prowadzić może do coraz poważniejszych i kosztowniejszych napraw.

Najczęstsze usterki i awarie związane z systemem AdBlue

Problemy ściśle związane z systemem AdBlue w samochodach mogą dotyczyć rozmaitych części pojazdu. Wśród najczęściej dotkniętych awarią znajdują się: pompa, czujniki, zbiornik czy wtryskiwacz. 

Najczęściej występujące problemy z systemem AdBlue to:

 • awaria pompy AdBlue;
 • zanieczyszczenie katalizatora SCR;
 • uszkodzenie bądź zanieczyszczenie wtryskiwacza AdBlue;
 • nieszczelności w zbiorniku.

Niezależnie od tego, który z problemów wystąpi w pojeździe, istotne jest, aby jak najszybciej zainterweniować. W ten sposób będzie można uniknąć znacznie poważniejszych kłopotów z systemem AdBlue oraz z całym samochodem.

Jak wygląda proces usuwania AdBlue i dlaczego warto go rozważyć?

Usuwanie AdBlue polega na fizycznym pozbawieniu samochodu całego układu AdBlue. Modyfikacji poddane zostaje również oprogramowanie, które zajmuje się sterowaniem silnika. W ten sposób fachowcy eliminują potrzebę stosowania AdBlue. Proces usuwania może obejmować:

 • usunięcie pompy dozującej AdBlue;
 • modyfikacje oprogramowania sterującego silnikiem;
 • usunięcie katalizatora SCR;
 • demontaż zbiornika AdBlue.

Usunięcie systemu AdBlue zazwyczaj rozważane jest w sytuacji kiedy dojdzie do awarii systemu, problemów z jego prawidłowym działaniem bądź nadmiernego zużycia płynu AdBlue.

Doskonałą alternatywą dla usuwania układu AdBlue, jest jego wyłączenie. Usługa ta polega na modyfikacji oprogramowania sterującego silnikiem. Wyłączone zostają funkcje ściśle powiązane z AdBlue. Procedura ta obejmuje:

 • modyfikację oprogramowania w celu wyłączenia funkcji AdBlue;
 • odczytanie oraz zapisanie oryginalnego oprogramowania sterującego silnikiem;
 • zapisanie zmodyfikowanego oprogramowania na sterownik silnika.

Komu oferowane jest usuwanie AdBlue z dojazdem?

Usługa, jaką jest usuwanie AdBlue z dojazdem polega na usunięciu AdBlue w konkretnym miejscu, najczęściej wskazanym przez samego klienta. Zazwyczaj jest to miejsce jego pracy, konkretny warsztat samochodowy, z którego korzysta na co dzień bądź miejsce jego zamieszkania. Ta opcja skierowana jest przede wszystkim do osób, które mają problem bądź nie mają możliwości przetransportowania pojazdu do specjalistycznego warsztatu. Usługa ta może zarówno objąć wyłączenie AdBlue jak i usunięcie całego systemu AdBlue z samochodu.