Elegancki mężczyzna, który często chodzi w garniturach prawdopodobnie doskonale wie, czym jest butonierka i do czego ona służy, ale ponieważ wokół tego drobnego elementu narosło wiele mitów i nieporozumień, to warto tę kwestię doprecyzować.
Butonierka – otwór w marynarce czy kwiat?
Przede wszystkim warto wiedzieć, że w różnych językach, różnie tłumaczy się to, czym jest butonierka. W Polsce, zrozumienie jej nie stanowi problemu, ale już np. w j.angielskim oznacza ona coś innego niż u nas. Dla wyjaśnienia: to niewielki otwór, który można zauważyć w marynarkach do garniturów, które wyróżniają się posiadaniem charakterystycznej „klapy”. Najczęściej spotyka się ją przy smokingach oraz formalnych, stylowych, garniturach wizytowych. Otwór ten służy wprost do wsunięcia w niego guzika mocującego klapę garnituru do głównej części marynarki, tak, żeby niepotrzebnie ona nie odstawała.
Co ciekawe, z elementu tego zrobiono też z czasem funkcję ozdobną. Do otworu tj. do butonierki można wsunąć niewielki, żywy kwiat, mocując jego główną część po zewnętrznej stronie marynarki, a łodyżkę chowając za klapą. Tym sposobem główna funkcja czyli dopinanie klapy garnitury do klatki piersiowej, zyskała również rolę ozdobną.
Z upływem czasu, również rola samej butonierki się zmieniała. We wspomnianym wcześniej języku angielskim, słowo boutonniere nie oznacza wcale otworu na guzik, a wprost kwiat, który do tego otworu się wsadza. Możesz więc spotkać się z sytuacją, w której Ty masz na myśli otwór na guzik i dopięcie, a ktoś inny mówi tylko kwiatku, który powinieneś zatknąć w ten otwór. Ważne: butonierka, zupełnie nie wiedzieć dlaczego, jest często mylona z brustaszą (kieszonka w marynarce) lub poszetką (ozdobna chusteczka wkładana do kieszonki). Warto pamiętać, że są to trzy zupełnie inne rzeczy i pojęć tych nie powinno się mieszać.
Aktualnie wkładanie kwiatów do butonierki jest wymogiem jedynie na bardzo ekskluzywnych i oficjalnych galach czy wieczorowych przyjęciach. Na codzienne okazje wsuwanie kwiatka w to miejsce uznawane jest często za brak wiedzy modowej lub zwykły obciach. Zresztą wystarczy tu przypomnieć, że butonierkę znajdziemy wyłącznie w garniturach wizytowych i smokingach, a już to powinno nam uświadomić, że to nie jest to strój na codzienne, ani tym bardziej na luźne okazje.
Ciekawostka: o butonierkach pisano liczne utwory i wiersze. Kiedyś stanowiły one symbol swojego luksusu, bogactwa. „Serce w butonierce” – Formacja Nieżywych Schabuff, „But w butonierce” – wiesz Brunona Jasińskiego itd.