Nowy rok niesie ze sobą duże nadzieje, plany i oczekiwania, ale oprócz tego ma w zanadrzu kilka ważnych postanowień. Jeśli i Ty planujesz zmianę trybu życia na zdrowszy i wykonywanie regularnych treningów to z całą pewnością powinieneś poznać ćwiczenie, które być może przybliży Cię do osiągnięcia celu i da Ci dodatkową motywację do działania. Popularne Face pull to przyciąganie liny z wyciągu prosto do swojej twarzy. Na czym dokładnie polega i jak je wykonywać prawidłowo, aby nie nabawić się kontuzji? Zobaczmy! 

Face pull z głową! 

Pierwszą zasadą tego ćwiczenia jest przede wszystkim rozsądne podejście. Choć samo przyciąganie liny może wydawać nam się wyjątkowo proste to jednak w rzeczywistości o powodzeniu decydują niuanse. Taka aktywność fizyczna wymaga wykonania określonej ilości powtórzeń, które ukształtują mięśnie naramienne tylne, podgrzebieniowe, obłe mniejsze, a także czworoboczne. Aby można było wykonać pełną serię należy dokładnie dobrać obciążenie. Na początek warto zacząć od najmniejszego – mimo przekonania o swoich możliwościach, aby zyskać pewność, że nasz trening zakończy się powodzeniem. 

Ważne jest także przyjęcie odpowiedniej pozycji wyjściowej. Należy ustawić się twarzą do wyciągu, stopy rozłożyć w lekkim rozkroku i utrzymać plecy proste. Linę do ćwiczeń łapiemy zawsze oburącz – w ten sposób mam gwarancie, że obie strony ciała ćwiczone są w równy sposób. Ramiona unosimy przed siebie, a łokcie kierujemy na zewnątrz. Podczas wykonywania face pull cały czas utrzymujemy napięty brzuch i żadnym wypadku nie pomagamy sobie manewrując ciałem – tu pracują tylko ręce!  

Wykonując ruch musimy koniecznie pamiętać o wyżej opisanej pozycji. Podczas przyciągania liny do siebie wykonujemy wdech, przy rozluźnianiu wydychamy powietrze. Ciągnąc linę w stronę twarzy opuszczamy łopatki i zbliżamy je do kręgosłupa, dzięki temu nie obciążamy nadmierne swojej postawy i pozwalamy barkom na pozostanie na miejscu.

Przyciąganie liny należy skończyć w momencie, gdy łokcie znajdą się w linii prostej z barkami, a środek liny będzie na równo z naszym nosem. Po maksymalnym przyciągnięciu liny zatrzymujemy ruch na około 2/3 sekundy, a następnie spokojnie oddalamy ręce od ciała. 

Wykonywanie tego ćwiczenia oprócz rozwoju mięśni, uczy także koncentracji i prawidłowego oddychania, które jest niezbędne w aktywności fizycznej i codziennym życiu. Na początek nie warto narzucać sobie zbyt dużej ilości powtórzeń – możemy wykonywać po 3 serie, w których będzie około 15/20 przyciągnięć liny.