Metaxa to alkohol o niebagatelnym smaku. Wynaleziono ja w Grecki, pod koniec XIX wieku, a swoją nazwę zawdzięcza Spirosowi Metaxasowi – twórcy trunku. Metaxa to po prostu wino poddawane procesowi destylacji i wzbogacone o mieszaninę różnorodnych ziół. Alkohol ten jest niezwykle ceniony przez koneserów dzięki swojemu charakterystycznemu, mocnemu smakowi. Ilość gwiazdek, zaznaczonych na etykiecie butelki oznacza lata przechowywania trunku w beczkach. W tym przypadku Metaxa 7 oznacza, że jej leżakowanie trwało aż 7 długich lat. Jak spożywać ten alkohol i jakie drinki można przygotować z jego pomocą? 

Metaxa 7 – napoje na każde podniebienie 

Jednym z najpopularniejszych sposobów picia Metaxy jest podawanie jej w niskich, szerokich szklankach bez zbędnego rozcieńczana. Wytrawni koneserzy akceptują też podawanie tego trunku z kilkoma kostkami lodu. Jeśli jednak nie należysz do grona osób, lubiących intensywne i mocne smaki to możesz spokojnie przygotować nietuzinkowe drinki, których smak jest prawdziwą poezją dla kubków smakowych. 

Koniak dojrzewa przez co najmniej 7 lat w dębowych beczkach, co nadaje jej bogaty, gładki smak z nutami karmelu, wanilii i suszonych owoców. Dodatek roślin, takich jak płatki róży i anyż, dodaje subtelnej słodyczy i odrobiny pikanterii do ogólnego smaku.

Metaxa 7 Star jest tradycyjnie spożywana jako środek ułatwiający trawienie, ale może być również stosowana w różnych koktajlach. Często jest łączony z odrobiną wody lub lodu, aby uwolnić smaki i aromaty.

Jednym z najpopularniejszych drinków jest Suntonic, czyli podanie tradycyjnej Metaxy 7 z tonikiem, pomarańczą i kostkami lodu. Na początku przygotowujemy 30 ml alkoholu, 60 ml toniku i mieszamy je ze sobą. Gotowy napój przelewamy do szklanki, w której znajduje się lód, uzupełniamy brakującą ilość tonikiem i przyozdabiamy plastrem pomarańczy. Tak przygotowany drink stanowi świetne orzeźwienie w upalne dni i może być podawany niemal na każdym domowym przyjęciu. 

Bardziej słodki i aromatyczny jest Sunshine, czyli napój alkoholowy, składający się z mieszanki metaxy (30 ml), soku z granata (50 ml), lodu i plastra pomarańczy. To świetna propozycja dla pań, które lubią delikatne, aromatyczne smaki. Podobną popularnością cieszy się także drink Mykonos Mojito, do którego wykonania potrzebujemy 40 ml metaxy, brązowego cukru, limonki pokrojonej na ćwiartki, kilku listków świeżej mięty, a także zwykłej wody gazowanej. Ten napój alkoholowy przywodzi na myśl upojne wakacje, spędzone w ciepłym klimacie. Jego największą zaletą jest błogi aromat o charakterystycznym smaku. 

Kolejnym ciekawym drinkiem jest mocny Olympic, czyli połączenie tradycyjnej Metaxy z likierem Blue Curacao, sokiem pomarańczowym, a także lodem. w przypadku tego drinka należy uważać z ilością, bowiem zawiera on dużą dawkę alkoholu. Dla osób, szukających ciekawego, mocnego smaku możemy przygotować drinka na bazie Metaxy, soku grejpfrutowego i lodu.

Powyższe drinki z całą pewnością urozmaicą każdą imprezę. Takie napoje powinny być serwowane w wysokich szklankach, wypełnionych trunkiem po brzegi. Ponadto możemy pokusić się o estetyczną dekorację, wykonaną z plastrów egotycznych owoców, palemki, a także słomki. 

Przeczytaj też więcej o Metaxa w naszym obszernym artykule o tym trunku…