O tym, czym jest poszetka większość mężczyzn dowiaduje się dopiero wtedy, gdy po raz pierwszy kupuję garnitur typowo pod formalne okazje. Zgodnie z zasadami savoir vivre, elegancki mężczyzna na oficjalnym spotkaniu powinien odpowiednio wyglądać i dotyczy to nie tylko właściwie dobranego garnituru, ale i dodatków, jakie są z nim związane.

Poszetka w szczegółach – to trzeba wiedzieć!

Klasyczna poszetka to fachowa nazwa ozdobnej chusteczki, którą wkłada się do górnej kieszonki w marynarce. Ma ona najczęściej kształt kwadratu, chociaż dopuszczalne są też wersje prostokątne i musi być w odpowiedni sposób złożona, tak, by stanowić elegancki dodatek i przy tym nie wypaść z kieszonki (tzw. brustaszy) w trakcie gwałtowniejszych ruchów. Standardowy rozmiar wynosi 35 cm na 35, więc zdecydowanie nie jest to „jednorazówka”, którą wystarczyłoby wcisnąć w odpowiednie miejsce byle jak.

Zasady:

  • Poszetkę stosuje się wyłącznie na formalne okazje np. do smokingu lub garnituru wizytowego
  • Absolutnie nie można umieszczać jej w marynarkach casualowych, czyli tych swobodniejszych, przeznaczonych na luźne, codzienne okazje
  • Może być wykonana z podobnego materiału, co krawat, ale nie musi!
  • Kolorystycznie powinna nawiązywać do barwy krawata lub jej części. Jeśli krawat jest np. granatowo-biały, to chusteczka może mieć odcień granatu.
  • Ważne: wzorzyste chusteczki nie powinny być wkładane do marynarki jeśli mężczyzna ma krawat również wzorzysty czy prążkowany. Może to dać efekt śmieszności, dlatego lepiej dobierać je do krawatów gładkich

Zasadą formalną jest też to, żeby na oficjalne okazje wybierać wyłącznie poszetki białe. Do smokingu czy garnitury wizytowego pasują one idealnie. Kolorowe natomiast, można wsunąć do kieszonki w ciągu dnia, nie podczas wieczorowych przyjęć.

Jak składać poszetkę?

Są na to trzy metody i przy każdej z nich należy pamiętać, żeby z kieszonki wystawał tylko maleńki fragment chusteczki. Nie więcej! Pierwsza opcja składania: klasyczna, w prostokąt. Druga to metoda bufiasta, w której rogi chusteczki kieruje się ku dołowi. Trzecia, określana mianem „cztery rogi”, w której rogi w przeciwieństwie do opcji bufiastej, wywija się do góry.

Warto wiedzieć, że wokół sposobów noszenia poszetki i jej składania, narosło na przestrzeni lat wiele mitów. Część stylistów podsuwa też swoim klientom zupełnie nowe pomysły na to, jak sprawić, by ten dodatek jeszcze bardziej przyciągał wzrok. Klasycznie, powinno się jednak pamiętać, że poszetka jest tylko dodatkiem i nad jej właściwym wsunięciem w kieszonkę nie warto poświęcać trzech godzin, spóźniając się na ważne spotkanie.