Wiele osób przed zakupem nowego pojazdu zastanawia się czym jest samochód hybrydowy. Choć ta nazwa zdaje się być słyszalna znacznie częściej w ostatnich latach, to jednak produkcja takich aut rozpoczęła się już w XX wieku i z powodzeniem trwa to dziś. Hybryda to połączenie silnika spalinowego z elektrycznym. Napęd ten ma na celu zmniejszenie zużycia paliwa, dodanie mocy, a także zwiększenie troski i świadomości dotyczącej środowiska naturalnego. Samochody hybrydowe możemy skategoryzować pod względem sposobów i stopnia wykorzystania silników elektrycznych, które różnią się od siebie w poszczególnych modelach.
Samochód hybrydowy – wszystko, co musisz o nim wiedzieć
Współcześnie produkowane samochody hybrydowe zazwyczaj wykorzystują technikę, opierającą się na zwiększonej wydajności energetycznej, czyli ładowaniu baterii poprzez hamowanie pojazdu – czerpanie energii cieplnej z tarcia hamulców. Niektóre modele opierają się na pobieraniu energii z silników spalinowych, które wspomagają pracę tych elektrycznych.
Wśród wielu pojazdów możemy zauważyć także rozwiązanie pozwalające zmniejszyć ilość spalin, opiera się ono na wyłączaniu silnika spalinowego podczas postoju i włączaniu go tuż po ruszeniu. Taka współpraca tradycyjnego silnika z elektrycznym pozwala na zwiększenie wydajności. Podczas postoju i pracy silnika na niskich obrotach wydajność pojazdu jest niska, ponieważ auto potrzebuje najwięcej energii do pokonania własnego oporu, elektryki zwiększają ilość obrotów na potrzeby ładowania baterii.
Początki samochodów hybrydowych
Samochody hybrydowe mają swój początek już w 1990 roku, kiedy Ferdynand Porsche zdecydował się na udział w Wystawie Światowej w Paryżu wraz ze swoim modelem Lohner – Porsche Mixte Hybrid, czyli pojazdem spalinowo- elektrycznym. Porsche wraz z Lohnerem sprzedali 300 egzemplarzy pierwszego samochodu hybrydowego.
Hybryda stała się powszechna dopiero w 1997 roku dzięki pojazdowi Toyota Prius, wyprodukowanemu w Japonii. Kolejny hybrydowy model należał do Hondy i został ukazany światu w 1999 roku. Początkowo samochody elektryczne nie cieszyły się zbyt dużą popularnością, głownie ze względu na niskie ceny benzyny, a także małą świadomość dotyczącą ochrony środowiska naturalnego. Na początku XXI wieku, kiedy ceny paliw zaczęły gwałtownie rosnąć wiele osób przekonało się do tego nowatorskiego rozwiązania i nowi producenci zaczęli wprowadzać do obiegu kolejne modele samochodów hybrydowych.
Napęd elektryczny współcześnie
Obecnie samochody hybrydowe cieszą się dużym zainteresowaniem i uznaniem. W 2019 roku firma Toyota miała przyjemność zaprezentować nam nietuzinkowego SUV-a – RAV 4 Plug – in Hybrid, jako drugi model posiadający możliwość ładowania zewnętrznego w historii tego producenta. Ten pojazd otrzymał napęd o mocy 300 KM, którego zasięg w trybie elektrycznym wynosił do koło 75 km.
2020 rok pozwolił nam zobaczyć nową generację hybrydowej Toyoty Yaris, która posiada napęd o mocy 116 KM, połączony z wydajnym silnikiem 1.5. W tym samym roku producent powyższych pojazdów ogłosił, że na drogach znajduje się już ponad 15 milionów samochodów hybrydowych marki Toyota i Lexus.