Spędzające większości mężczyzn sen z oczu zakola, są specyficznym typem łysienia miejscowego. Pierwsze ubytki prowadzące z czasem do pojawiania się coraz większych łysych pól na głowie, zaznaczają się w okolicach skroni. Ten mocno androgenowy sposób łysienia pojawia się częściej u mężczyzn niż u kobiet i może prowadzić do całkowitej utraty włosów, dlatego im szybsza będzie reakcja zapobiegająca powiększaniu się tego stanu, tym większa też jest szansa na powstrzymanie i zminimalizowanie tego procesu.
Zakola od A do Z – ważne informacje i ciekawostki
Zakola mogą pojawiać się zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet w bardzo różnym wieku. Częściej obserwuje się ich rozwój w okolicy od trzydziestu lat w górę, niż w wieku młodszym, dlatego warto być czujnym, nie lekceważąc pochopnie ich pierwszych objawów (łupież, łojotok). Powody powstawania zakoli wciąż nie są dokładnie znane, ale duży wpływ na nie mają geny i czynniki hormonalne. Dodatkowo pogłębia je zła dieta, stres i stosowanie niektórych leków.
Fazy łysienia związane z pojawieniem się zakoli:
- Przerzedzenie się włosów bez zmiany ich linii
- Lekkie cofnięcie się linii włosów ku tyłowi głowy i pierwsze, trójkątne w kształcie „wcięcia” zakolowe
- Pogłębianie się zakoli i coraz większe pole łysienia
- Przerzedzanie się włosów na czubku głowy i już wyraźne zakola, często mocno wcięte w tył głowy, czasem zaokrąglone
- Zdecydowanie powiększony obszar bez włosów, jeszcze mocniej cofnięta ich linia
- Łysienie z przodu i na czubku i wyraźne zlewanie się ze sobą tych obszarów
- Całkowita utrata włosów w obszarze potylicznym, przerzedzenie w innych częściach głowy
Zabiegi i działania ograniczające proces rozwoju zakoli
- Profesjonalne zabiegi trychologiczne łącznie z przeszczepem włosów, który pozwala na odzyskanie i pobudzenie mieszków włosów do wzrostu
- Mezoterapia bogatopłytkowa i igłowa
- Wykorzystanie w w/w preparatów typu Kenalog, Dermapem czy Mezopen
- Zabiegi karboksyterapii na łysienie – związane z podaniem pod skórę dwutlenku węgla, który pobudza naczynia krwionośne, rozszerza je i ułatwia włosom odrost
- Zabiegi Hair Filler z użyciem kwasy hialuronowego
- Specjalistyczne kriomasaże z użyciem podtlenku azotu – aktywnie wspomagające odnowę tkanek
- Terapie naświetlające promieniami UV
Co ważne, przed podjęciem jakichkolwiek kroków w zakresie leczenia zakoli, istotne jest skonsultowanie się ze specjalistą od włosów (trycholog), który określi jaki jest stan łysienia i czy wystarczą metody naturalne (zmiana diety, mniejszy stres itd.) czy też konieczne będzie podjęcie kroków bardziej inwazyjnych, od delikatnych zabiegów po przeszczep włosów.