Przed wyborem sztangi do ćwiczeń większość z nas dowiaduje się, że są dwa podstawowe rodzaje tego sprzętu: sztanga łamana i prosta. Ta druga jest wersją tradycyjną i podstawową, natomiast pierwsza, określana też jako gryf łamany, używana jest zwykle do treningu olimpijskiego, czyli bardziej zawodowego. Na początek ćwiczeń zdecydowanie lepiej jest wybrać wersję prostą, ale z czasem ze względu na ciekawe zalety, jakie do treningu wprowadza opcja łamana, warto postawić właśnie na nią.
Sztanga łamana – co musisz o niej wiedzieć?
Przede wszystkim, ćwiczenia ze sztangą wybitnie odciążają nadgarstki, barki i łokcie, dzięki czemu trening nabiera i większego bezpieczeństwa i efektywności.
Standardowy gry łamany dostosowany jest tutaj do potrzeb olimpijczyków i zwykle waży od 8 do 9 kg. Mniejszą wagę taka sztanga ma w przypadku kobiet, ale jeśli decydujemy się na trening nią po raz pierwszy, to warto postawić właśnie na takie mniejsze obciążenie, dopiero z czasem przechodzą na standard męski.
Sztanga z charakterystycznie złamanym uchwytem:
- Pozwala na o wiele wygodniejszy sposób chwytania ciężaru (zasługa wgłębień), co bezpośrednio wpływa na jeszcze lepsze odciążenie nadgarstków
- Zwiększa zakres treningowy, a jej konstrukcja pozwala na wykonanie pełniejszego ruchu, którego osiągnięcie ze sztangą prostą nie jest możliwe
- Jest lekka, co wpływa na komfort wykonywanych nią powtórzeń
- Daje mięśniom dodatkowe bodźce do rozwoju i bardziej je angażuje
- Umożliwia wykonywanie nią najprzeróżniejszych ćwiczeń od tradycyjnego modlitewnika (tu niweluje nacisk na łokcie i nadgarstki), przez ćwiczenia z Bi-Blasterem (dobrze się uzupełniają), po trening tricepsa i bicepsów. Specjaliści podkreślają, że z użyciem łamanej sztangi łatwiej wykonuje się wyciskanie w uchwycie w leżeniu oraz modne wyciskania francuskie.
- Świetnie sprawdza się do podciągania obciążeń wzdłuż tułowia, unoszenia do przodu (mięśnie naramienne) i wiosłowania sztangą
- Zwiększa elastyczność treningową – w obszarach obręczy naramiennej
W sklepach ze sportowym sprzętem można dostać zarówno lekko, jak i mocno łamane gryfy, dostępne w wersji długiej lub krótkiej. Długie – dla osób wyższych, mocniej zbudowanych, krótkie dla sportowców niższych.
Ciekawostka: gryfy łamane po raz pierwszy pojawiły się w latach 50. W siłownikach prowadzonych przez YMCA. Wcześniej nikt nie próbował takiego urządzenia i dopiero od tego momentu zaczęto je doceniać na kolejnych siłowniach. Dziś gry łamane są dostępne praktycznie w każdej sali treningowej na świecie, szczególnie jeśli ćwiczą w nich olimpijczycy, kulturyści i osoby planujące starty w różnego rodzaju zawodach.