Zegarki diver są przeznaczone do używania w głębokiej wodzie. Znane są ze swoich walorów estetycznych i wytrzymałości ze względu na użyte do ich produkcji materiały. W tym artykule przyjrzymy się cechom tych zegarków i postaramy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego są tak uwielbiane nawet przez osoby, które nie mają nic wspólnego z nurkowaniem. Dowiedz się więcej!

Czym jest zegarek typu divery?

Zegarki dla nurków stały się kultowym symbolem w historii pomiaru czasu. Zegarki nurkowe od lat są popularnym trendem w branży zegarków. Jeśli szukasz wielofunkcyjnego zegarka o nieprzeciętnych walorach użytkowych i estetycznych, to powinieneś zainteresować się diverem. Jest to czasomierz idealny dla osób aktywnych fizycznie, uwielbiających sporty wodne. Wyróżniają się formą i wyglądem. Zegarki divery zostały stworzone z myślą o wytrzymaniu trudnych warunków podczas nurkowania. Wbrew pozorom zegarki diver cenione są nie tylko za wodoodporność, ale również za walory stylistyczne i doceniają je również osoby, które nie uprawiają ekstremalnych sportów, ale szukają czegoś niezawodnego. Istnieją różne rodzaje zegarków dla nurków.

Zegarki typu diver to popularna forma zegarka na rękę. Wyróżniają się wysoką czytelnością tarczy w trudnych warunkach. Te zegarki są zwykle wykonane ze stali nierdzewnej i mają bardzo męski design. Wszystkie zegarki divery występują w wielu różnych wzorach i wszystkie wyróżniają się efektywnym wyglądem. Zegarki nurkowe są uznawane za najpopularniejszą kategorię zegarków na rękę, ale nie wszystkie zegarki divery są sobie równe. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnych modeli. Jest to popularny typ zegarka i możemy znaleźć go w każdym przedziale cenowym, dzięki czemu każdy może pozwolić sobie na taki zakup. Różnią się one głównie materiałami, z których zostały wykonane oraz funkcjonalnościami, jakie oferują.

Po czym poznać zegarek diver?

Nurkowanie to popularny sport, który wymaga użycia specjalnego sprzętu. Nurkowie muszą często nurkować w zimnej i słonej wodzie, co wymaga od nich zastosowania specjalnego sprzętu. Zegarki to niezbędny element wyposażenia nurka. Zapewniają im możliwość śledzenia czasu, wyświetlają datę i temperaturę oraz pomagają ocenić ilość powietrza pozostałego w ich butlach. Prawdziwy zegarek dla nurków to wysokiej jakości technologia zaprojektowana tak, aby wytrzymać głębokie wody. Choć kupno taniego, plastikowego zegarka na kolejną wyprawę nurkową może być kuszące, należy pamiętać, że takie zegarki typu diver należy traktować jako biżuterię, a nie specjalistyczne narzędzie.

Divery to zegarki zaprojektowane specjalnie dla nurków. Są wodoodporne i mogą być zanurzane w wodzie na głębokości do kilkuset metrów. Jeśli zegarek nie jest wodoodporny, może zostać zniszczony przez zamoczenie. Zegarki divery zostały specjalnie zaprojektowane, aby z łatwością wytrzymać wysokie ciśnienie wody. Dodatkowo często mają podświetlaną tarczę, która znacznie ułatwia odczytanie czasu w głębokiej wodzie, do której nie dociera światło.

Takie zegarki wyposażone są również w charakterystyczną obrotową ramkę. Jest to bezel, który pełni bardzo ważną funkcję. W tańszych modelach pierścień ten będzie zamontowany na stałe, pełniąc rolę dekoracyjną. Natomiast profesjonalne zegarki divery posiadają obrotowy bezel, który służy do mierzenia czasu spędzonego pod wodą. Jest to element, który zabezpiecza mechanizm zegarka przez dostaniem się wody. Czasami można spotkać divery z bezlem zamontowanym wewnątrz tarczy. Część nurków woli takie rozwiązanie i uważa je za znacznie bezpieczniejsze. Wówczas do ustawiania czasu służą pokrętła, dzięki czemu nie jest możliwa przypadkowa zmiana pozycji bezla.

Z jakich materiałów wykonane są divery?

Zegarki divery muszą być bardzo odporne na działanie wielu trudnych warunków. Takie cechy powinny mieć również materiały wykorzystane do ich produkcji. Zegarki dla nurków są wykonane z wielu różnych materiałów. Do najpopularniejszych należą stal, tytan i guma.

Stal to jeden najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji diverów. Stal nierdzewna jest mocnym, trwałym i plastycznym metalem. Nie rdzewieje ani nie koroduje, dzięki czemu jest bezpiecznym materiałem do zanurzania w wodzie. Oprócz wielu innych pożądanych właściwości stal nierdzewna jest również antyalergiczna. To sprawia, że jest to świetny metal dla osób cierpiących na alergie na metal. Warto również wspomnieć, że w porównaniu do innych metali stal jest stosunkowo tania.

Tytan to metal, który jest naturalnie odporny na korozję i utlenianie. To sprawia, że jest to świetny wybór dla nurków, ponieważ metal jest trwalszy i wytrzyma dłużej niż inne materiały. Tytan ma również niski stosunek masy do gęstości, co ułatwia noszenie na nadgarstku. Jest on, aż 40% lżejszy od stali. Zegarki tytanowe są zalecane dla alergików, ponieważ są niezwykle hipoalergiczne, co oznacza, że nigdy nie wywołują reakcji u alergików. Tytan to metal o nieco ciemniejszej barwie od stali. Jest on również bardziej matowy. Świetnie więc sprawdzi się do wielu stylizacji, zarówno tych na co dzień, jak i bardziej eleganckich.

Guma to materiał, który możemy bardzo często spotkać w zegarkach divery. Stosowana jest do wszelkiego typu uszczelek, które chronią mechanizm przed zalaniem i korozją. Dodatkowo guma jest bardzo lekka i wytrzymała na zmianę ciśnienia i temperatury. Sprawia to, że jest to wręcz idealny materiał na zegarki divery. Poza uszczelkami gumę możemy spotkać na przykład jako pasek w zegarku. Umożliwia ona lepsze dopasowanie do nadgarstka i zapobiega przesuwaniu się zegarka.

Partnerem artykułu jest sklep zatokazegarkow.pl