Ćwiczenia z gumami oporowymi sprawdzą się zarówno podczas rozgrzewki, jak i w ćwiczeniach siłowych, ujędrniających sylwetkę oraz przy wzmacnianiu konkretnych grup mięśniowych. Na rynku dostępne są taśmy o różnej grubości, stopniu oporu oraz zastosowaniu – krótkie, szerokie taśmy mini band przeznaczone głównie do ćwiczeń modelujących ciało oraz power bandy idealnie nadające się do treningi nieposiadającego żadnego obciążenia, np. przy nauce podciągania. Dlaczego warto ćwiczyć z taśmami oporowymi?

Jakie są rodzaje taśm oporowych?

Taśmy do ćwiczeń, poza wspomnianymi mini band i power band, można podzielić na jeszcze kilka rodzajów. Taśmy pilates w odróżnieniu od wcześniej wymienionych gum nie są pętlą. Świetnie sprawdzają się w ćwiczeniach ogólnorozwojowych i rehabilitacyjnych. Z powodzeniem pomogą także podczas wykonywania ćwiczeń rozciągających. 

Ekspandery to z kolei gumy wyposażone w dwa uchwyty. Znajdują one swoje zastosowanie w treningu większości grup mięśniowych. Wszystkie opisane przedmioty to narzędzia, które możesz wykorzystać między innymi w domu, w parku czy w przypadku braku możliwości skorzystania z siłowni, czy klubu fitness. 

Dlaczego warto korzystać z taśm do ćwiczeń podczas treningu?

Odpowiednie wykorzystanie gum oporowych może zdecydowanie poprawić nie tylko tonus mięśniowy, ale także mobilność stawów poprzez wzmocnienie wszystkich grup mięśniowych, mięśnie posturalne oraz stabilizujące. Gumy oporowe znajdą swoje zastosowanie podczas rozgrzewki oraz treningu głównego. Dzięki ich zastosowaniu można podczas ruchu utrzymywać stałe napięcie mięśniowe, którego nie da się osiągnąć ćwicząc na przykład na wolnych ciężarach. Taśmy sprawdzają się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, u osób zaawansowanych oraz początkujących, które stawiają pierwsze kroki w treningu siłowo-wytrzymałościowym. 

Jak efektywnie trenować z gumami oporowymi?

Dobrym pomysłem na ich wykorzystanie jest połączenie z innymi sprzętami na siłowni albo użycie wyłącznie z ciężarem własnego ciała. Zastosowanie taśm do ćwiczeń jako narzędzia pomocniczego w nauce wielu trudnych, złożonych technicznie ruchów, może okazać się doskonałym krokiem do przodu w kierunku poprawy jakości wykonywanego wzorca ruchowego.

Wykorzystanie elastyczności materiału pomoże w podciągnięciu się oraz umożliwi powolny ruch przy opuszczaniu się. W treningu siłowym z kolei pozwolą skupić się na pracy wybranych partii mięśniowych, a dzięki powstałej oporowość, łatwiejsze staje się wyczucie pojedynczego skurczu mięśnia. Dzięki temu możliwe jest zintensyfikowanie jego pracy podczas wykonywania serii. Gumy oporowe to również świetny przyrząd wpływający na kontrolowane napięcie mięśni.

Dlaczego akurat taśmy oporowe?

Gumy oporowe to sprzęt, który pozwala mięśniom dostarczyć nowe bodźce, a tym samym pobudzić je do rozwoju. Dzięki ich poręcznym gabarytom można zabrać je praktycznie wszędzie. Wykonanie treningu z ich wykorzystaniem może okazać się zatem możliwe niemalże w każdym miejscu.