Rozgrywki ASG każdego roku przyciągają coraz większą liczbę początkujących. Niezależnie od wieku, płci czy zainteresowań, jest to świetna forma spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu. Co więcej, wymaga od nas kreatywności, wyobraźni i aktywności fizycznej.

Spora część osób poddaje się niestety już na etapie wyboru sprzętu. Gracze nie są zdecydowani co do rodzaju broni, którą będą zmuszeni operować w rozgrywkach. Dodatkowo, zbyt duża część budżetu zostaje przeznaczona na replikę, przez co niekiedy nie wystarcza na pozostałe akcesoria, wymagane w dopuszczeniu do rozgrywek.

Najważniejsze akcesoria do ASG – pełen opis

Choć rozgrywki Airsoftu nie są uznawane za generujące kontuzje, to bez odpowiedniego sprzętu mogą być niebezpieczne. Zanim rozpoczniemy przygodę z ASG musimy mieć na uwadze, że celem tutaj jest nie tylko atak, ale i skuteczna obrona. Musimy walczyć o to, by nie dostać kulki. Kiedy już jednak taka sytuacja się nadarzy, warto być na nią w stu procentach przygotowanym.

Pierwszą rzeczą są wbrew pozorom okulary. Ciężko byłoby się domyślić, że są one aż tak przydatne podczas rozgrywki. Okazuje się, że bez nich nie zostaniemy w ogóle wpuszczeni na pole walki. Jest to punkt regulaminu, w którym zabrania się udziału w rozgrywkach bez osłony na oczy oraz pod żadnym pozorem nie wolno ściągać ich na polu bitwy. Takie okulary muszą przejść oczywiście odpowiednie testy wytrzymałości i posiadać certyfikat odporności na strzał z repliki broni.

Oprócz okularów, powinniśmy wyposażyć się w wygodne buty za kostkę. Ich zadaniem będzie stabilizacja naszej stopy i zapobieganie urazom kostek. Warto również znaleźć trochę pieniędzy na ochraniacze osłaniające łokcie i kolana. Kwestia munduru jest już natomiast poruszana wewnątrz całej drużyny.

Jaką broń wybrać na początek?

Nie ma żadnych wytycznych dotyczących idealnej broni na początek. Zazwyczaj korzysta się z replik z elektrycznym napędem, gdyż nimi najłatwiej nauczyć się strzelać. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, ażeby rozpocząć przygodę od zwykłych gazowych pistoletów czy sprężynowych karabinów snajperskich. Zarówno małe, poręczne pistolety, jak i używane snajperki asg można zakupić na wielu sklepach i giełdach sprzedażowych.

Dobrym rozwiązaniem jest również wytestowanie wszystkich odmian broni na poszczególnych rozgrywkach. Praktyka ta jest często wykorzystywana przez początkujących graczy, co ma na celu uświadomienie, w jakiej roli czują się najlepiej. Różnorodne repliki można oczywiście wybierać w wypożyczalniach, znajdujących się przeważnie przy polu walki.

Sklep czy wypożyczalnia? – lepszy wybór na start

Zdecydowanie częściej początkujący wybierają opcję wypożyczalni. To właśnie tam mogą wytestować nie tylko broń, ale i cały potrzebny asortyment. W tym samym czasie oceniają oni, czy jest to forma rozrywki całkowicie przeznaczona dla nich. Niektórzy po kilku próbach się wycofują, a inni decydują się na zakup własnego sprzętu. Kiedy czujemy, że ASG może nie być naszym hobby, nie ma sensu od razu inwestować w całe wyposażenie. Lepiej jednorazowo je wypożyczyć i dowiedzieć się w ten sposób, jak to naprawdę wygląda.