Jak dobrać sprzęt siłowy do ćwiczeń w domu? Jeśli decyzja o rozpoczęciu ćwiczeń już zapadła, czas na wybór domowych, bezpiecznych urządzeń poprawiających kondycję. Od jakiego sprzętu zacząć? Kiedy rozbudowywać swoją prywatną siłownię? Już podpowiadamy!

Zalety domowej siłowni

W czasach, kiedy dostęp do świetnie zaopatrzonych siłowni jest niemal nieograniczony, decyzja o zakupie własnego sprzętu do ćwiczeń może dziwić. Dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze sportem, wykupienie karnetu na siłowni wiąże się często ze zbyt sporym, co najmniej rocznym zobowiązaniem. To zwykle za dużo, jak na pierwsze kroki w siłowni. Ćwiczenia w domowym zaciszu mają także wiele innych zalet. Oprócz nieograniczonego dostępu, zapewniają Ci pełen komfort i niezależność. Rozpoczynasz domowe zajęcia kiedy Ci pasuje, bez męczących dojazdów i czekania w kolejce do sprzętu. Od Ciebie zależy, ile czasu spędzisz na każdym ćwiczeniu, bez ponaglania i kolejek. Dzięki temu trening przebiegnie zgodnie z zaplanowanym czasem.

Zaopatrzenie domowej siłowni wymaga inwestycji, która jednak w dłuższej perspektywie zwraca się z nawiązką. W ostatecznym rozrachunku, wybierając domowy sprzęt do ćwiczeń, zaoszczędzisz na karnetach oraz dojazdach do siłowni. Warto także mieć na uwadze dużo lepsze warunki sanitarne domowych siłowni, w której sprzęt nie nosi śladów użytkowania setek osób a w szatni nie trzeba wstrzymywać oddechu. Możliwość puszczenia własnej muzyki na pełen regulator oraz brak ciekawskich spojrzeń pozwalają skupić się wyłącznie na ćwiczeniach.

Podstawowy sprzęt do Twojej siłowni

Sprzęt siłowy do ćwiczeń to podstawa każdej domowej siłowni. Dzięki niemu rozpoczniesz swoją przygodę od ćwiczeń angażujących mięśnie każdej partii ciała. Możesz zacząć od gotowych zestawów do ćwiczeń ze sztangą, która sama w sobie pozwoli rozbudować mięśnie nóg, grzbietu oraz bicepsy. W połączeniu z ławeczką prostą, sztanga umożliwia wykonywanie ćwiczeń angażujących mięśnie klatki piersiowej, barku oraz triceps. W przydomowej siłowni powinien się także pojawić drążek rozporowy, do intensywnego treningu podciągania. Wybierz model skonstruowany z nierdzewnej stali, z antypoślizgowymi uchwytami, który zapewni wysoką wytrzymałość zawieszony w dowolnej domowej futrynie. Doskonałym uzupełnieniem tradycyjnych zestawów hantli jest hantla Kettlebell, która za sprawą niewyważonego środka ciężkości angażuje w trakcie ćwiczeń większą liczbę mięśni. Kettlebell zwiększa siłę nadgarstków i wytrzymałość ścięgien, a wiele wariantów wagowych umożliwia jej stosowanie przez osoby o różnej kondycji.

Sprzęt do ćwiczeń dla zaawansowanych

Jeśli zależy Ci na stałym rozwoju, musisz zadbać o to, by sprzęt w domowej siłowni mógł stale stawiać przed Tobą nowe wyzwania. Na tym etapie niezbędna jest już ławka treningowa z możliwością regulacji wysokości, czterema gryfami oraz łącznie co najmniej 90 kg obciążeń to propozycja dla zaawansowanych. Większa ilość talerzy pozwala dokładnie modyfikować podnoszony ciężar, co z tygodnia na tydzień skutkuje coraz lepszymi osiągami. Gdy zależy Ci na wszechstronnym rozwoju sylwetki, sięgnij po atlas suwnicę, urządzenie pozwalające na trening każdej partii ciała. Sprzęt zawiera stację motylek oraz wyciąg górny, który pozwoli na rozwój mięśnia najszerszego grzbietu oraz klatki piersiowej. Wyciąg dolny zadba o świetny wycisk cardio, a modlitewnik pozwoli na komfortowe ćwiczenia bicepsów. Atlas suwnica zawiera także stację do dolnych partii ciała, by nigdy nie zapomnieć o dniu nóg. To jedno wszechstronne urządzenie, które towarzyszyć Ci może przez wiele lat ćwiczeń, znajdziesz na stronie Sport-shop.