AdBlue to pojęcie dobrze znane kierowcom samochodów ciężarowych. Czym jest emulator AdBlue i w jakim celu się go stosuje? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Czym jest emulator AdBlue?

Układ SCR to rozwiązanie, które powszechnie stosuje się w samochodach ciężarowych, maszynach budowlanych i rolniczych. Ma ono na celu zmniejszenie poziomu szkodliwych emisji spalin z silników zasilanych olejem napędowym. W przypadku pojazdów z systemem SCR konieczne jest tankowanie płynu AdBlue (tankuje się go do innego zbiornika niż paliwo). Zawodność AdBlue i jego kosztowne naprawy sprawiają, że wielu kierowców zastanawia się, jak przeprowadzić wyłączanie AdBlue. Z pomocą przychodzi AdBlue emulator, który pozwala w pewien sposób oszukać sterownik silnika pojazdu i jest dobrą alternatywą dla systemu AdBlue.

AdBlue emulator – jak to działa?

Będąc w temacie emulatora AdBlue, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka jest zasada działania tego urządzenia. Emulator SCR ma za zadanie symulowanie sprawnego systemu SCR (układu oczyszczania spalin) i skutecznie omija oprogramowanie alarmujące o usterce. Dzięki temu możliwa jest jazda nawet w przypadku wystąpienia nieprawidłowości w układzie SCR. Kierowca, który zdecyduje się na wykorzystanie emulatora, nie musi tankować płynu AdBlue ani przeprowadzać drogich napraw / wymieniać podzespołów (emulator w pełni je zastępuje).

Emulatory AdBlue – zalety

Emulatory AdBlue stają się coraz bardziej popularne wśród kierowców pojazdów z silnikiem Diesla. Nic dziwnego – to wygodne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Do zalet emulatora AdBlue należą przede wszystkim:

  • Wygoda i bezpieczeństwo – emulator zastępuje podzespoły SCR, dzięki czemu samochód nie przechodzi w tryb ograniczenia mocy z powodu awarii. Urządzenie jest w stanie zastąpić takie elementy jak m.in. pompa, wtryskiwacz, czujnik NOx, sterownik SCR, czujnik poziomu AdBlue w zbiorniku, grzałka w zbiorniku, czujnik temperatury spalin czy uszkodzone przewody elektryczne.
  • Oszczędność pieniędzy – korzystając z emulatora, unikamy tankowania płynu AdBlue. Nie musimy też obawiać się kosztów związanych z naprawą lub wymianą drogich podzespołów;
  • Dobry stan techniczny pojazdu – emulator jest widziany przez urządzenia diagnostyczne jako oryginalny sterownik AdBlue. Komputery diagnostyczne widzą sprawnie działający system SCR;
  • Możliwość instalacji próbnej;
  • Brak konieczności trwałej ingerencji w elektronikę pojazdu;
  • Możliwość przywrócenia funkcjonowania układu SCR;
  • 2-letnia gwarancja.