Twoje ulubione buty już dawno straciły swój blask? To żaden problem! Na rynku bez trudu możesz znaleźć produkty, które przywrócą im nowy kolor, a nawet zmienią ich wygląd na lepsze! Właśnie w ten sposób działa farba do butów. Jej użycie jest niezwykle proste, a zalety sypią się jak z rękawa. Samodzielne malowanie obuwia to czynność, którą bez problemu wykonasz w domu. Dzięki znajomości kilku zasad w zaledwie kilka chwil przywrócisz swojej ulubionej parze butów dawny blask. Zobacz co zrobić, aby zmienić kolor butów! 

Farba do butów – jak pomalować obuwie? 

Pierwszym krokiem, prowadzącym nas do sukcesu, jest wybranie odpowiedniej wizji. Jeżeli chcesz przemalować zwykłe buty wizytowe, które posiadają pewne odbarwienia i pęknięcia lakieru to wybierz tożsamy odcień sprayu. Dzięki prostej pracy będą wyglądać jak nowe i z całą pewnością posłużą Ci jeszcze przez długi czas. 

Drugim sposobem malowania butów jest zmiana monotonnych kolorów na coś zupełnie nowego i unikalnego. Dzięki odpowiedniej kolorystyce możesz przerobić niemal każde obuwie na prawdziwe dzieło sztuki. Najlepszą bazę do malowania stanowią białe buty, na nich każda barwa siada niemal od razu i nie wymaga dodatkowych poprawek. Jeśli więc Twoje trampki proszą się o drobną zmianę to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś mógł spełnić ich zachciankę. 

Kiedy masz już wybrane obuwie do malowania i wzór, czas zadbać o odpowiedni asortyment. Oprócz wybranych kolorów zaopatrz się w dwa pędzelki o różnej grubości – te bez trudu dostaniesz w sklepie budowlanym, płyn do zaimpregnowania koloru, a także odrobinę wolnego czasu. Kiedy wszystko już masz gotowe pora przystąpić do pracy: 

  1. Na początku przetrzyj swoje buty z wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Użyj do tego ściereczki, która precyzyjnie usunie kurz i nie pozostawi po sobie wilgoci; 
  2. Wyjmij sznurówki. W trakcie malowania mogą one być kłopotliwe; 
  3. Przetrzyj powierzchnię gąbką nasączoną płynem do przygotowywania obuwia pod malowanie. W ten sposób zyskasz pewność, że farba precyzyjnie pokryje całego buta i nie pozostawi po sobie nieestetycznych odprysków; 
  4. Jeśli chcesz uzyskać różne wzory to wykorzystaj taśmę klejącą. W ten sposób Twoje kształty będą równe, a buty zyskają ciekawe zdobienie. Tą samą taśmą możesz także zabezpieczyć podeszwę przed przypadkowym zachlapaniem; 
  5. Następnie nałóż pierwszą warstwę farby za pomocą pędzla. Odczekaj około godziny, aby kolor mógł przeschnąć i uwydatnić wszelkie niedociągnięcia. 
  6. Jeśli to konieczne zastosuj kolejną warstwę. Jeśli nie to poczekaj aż but całkowicie wyschnie i zaimpregnuj go. 
  7. Gotowe!