Podczas premiery siódmej generacji Forda Mustanga, firma Ford zapowiedziała powrót legendarnego modelu do rywalizacji w jednym z najsłynniejszych wyścigów na świecie – 24-godzinnym Le Mans.

Fordy Mustangi rywalizują na wielu najznamienitszych torach na całym świecie, ale żaden tor czy wyścig nie znaczą więcej dla naszej historii, niż Le Mans – powiedział Bill Ford, prezes Ford Motor Company, podczas wydarzenia Stampede – światowej premiery siódmej generacji Forda Mustanga. – To właśnie tam stanęliśmy w latach sześćdziesiątych XX wieku w szranki z Ferrari i wygraliśmy! Po 50 latach powróciliśmy i znów zadziwiliśmy motoryzacyjny świat. Ford Mustang powróci do Le Mans. I znów będziemy piekielnie mocni.

Ford GT40 wystartował w dwudziestoczterogodzinnym wyścigu Le Mans po raz pierwszy w 1964 roku. Dwa lata później, w 1966 roku, wygrał wyścig, dodatkowo sensacyjnie stając na wszystkich trzech stopniach podium. Dokładnie co do dnia pięćdziesiąt lat później, Ford GT znowu wygrał jedną z klas wyścigu Le Mans w barwach zespołu Ford Chip Ganassi Racing, zaś inny Ford GT finiszował na trzecim miejscu. Mustang występował w wyścigu Le Mans także w latach 1967 i 1997.

Wyścigowe dziedzictwo

Sporty motorowe są areną zmagań nie tylko najlepszych kierowców i zespołów oraz spektaklem przyciągającym rzesze kibiców i sponsorów. To także znakomity poligon doświadczalny dla producentów samochodów, który daje wyjątkową szansę na przetestowanie, w skrajnie trudnych warunkach, różnych najnowocześniejszych rozwiązań, które potem w odpowiednio zmodyfikowanej formie mogą trafić do samochodów seryjnych.

Aktywność Forda w motorsporcie ma długie i bogate tradycje, a na koncie amerykańskiej marki jest wiele wspaniałych triumfów w różnych jego dyscyplinach. Do najbardziej znanych i inspirujących należy właśnie wygrana w najsłynniejszym wyścigu długodystansowym świata 24h Le Mans w 1966 roku.

Legendarny Ford GT40 jest jednym z najlepszych wyścigowych aut wszechczasów. Został skonstruowany przez zespół specjalistów pod wodzą Carolla Shelby’ego. Co ciekawe, kulisy pracy nad tym modelem oraz zakończoną sukcesem Forda rywalizację z Ferrari o zwycięstwo w tym wyścigu ukazuje film z 2019 roku „Le Mans’66”, w którym rolę Carolla Shelby’ego zagrał Matt Damon.

– Ford Mustang GT3 będzie mógł wystartować w zawodach w 2024 roku – powiedział Mark Rushbrook, dyrektor generalny Ford Performance Motorsport. – Już teraz nie możemy się doczekać, by ponownie kibicować temu legendarnemu modelowi podczas 24-godzinnego wyścigu Le Mans.