Ford ogłosił, że Ranger Raptor nowej generacji będzie kolejnym pojazdem terenowym, który wystartuje w SCORE International Baja 1000 – jednym z najtrudniejszych rajdów terenowych na świecie. Ranger Raptor przejedzie odcinki rajdu na biopaliwie o niskiej zawartości węgla, demonstrując walory takich paliw w najbardziej wymagających warunkach.

  • Ranger Raptor1 nowej generacji przygotowany do rajdu SCORE International Baja 1000, rozgrywanego w listopadzie
  • Ranger jest już globalną ikoną Forda, a udział Rangera Raptora nowej generacji w Baja 1000 potwierdza zaangażowanie Forda w starty modelu na trasach światowych rajdów terenowych
  • Ranger Raptor będzie napędzany niskoemisyjnym biopaliwem firmy Shell, co służy upowszechnieniu ekologicznych paliw alternatywnych, które mogą zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych

Ford Performance współpracował przy budowie Rangera Raptora, przystosowanego do listopadowego rajdu Baja, z australijską firmą Kelly Racing oraz z amerykańską firmą Lovell Racing. Firma ta, prowadzona przez Brada Lovella, wielokrotnego mistrza off-roadu, wyróżnionego w Off-Road Motorsports Hall of Fame, jest jednym z głównych partnerów off-roadowych Ford Performance.

Ranger od dawna jest światową ikoną Forda, a jego wersja rajdowa, zanim samochód został sprowadzony do USA, została zbudowana i przetestowana w Australii, gdzie ostatecznie dopracowano i testowano samochód pod kątem startów w sportowych imprezach wytrzymałościowych. 

„Przystępujemy do tej imprezy po setkach tysięcy kilometrów testów pozwalających dopracować konstrukcję i zmuszamy Rangera Raptora do przekraczania kolejnych granic możliwości” – powiedział Brian Novak, kierownik ds. sportów terenowych w Ford Performance.

„Baja 1000 to wymagająca impreza i znany poligon doświadczalny dla samochodów terenowych” – dodał. „Cieszymy się z możliwości startu naszego Rangera Raptora w tym ekstremalnym wydarzeniu.”

Rajd Baja 1000, rozgrywany na Półwyspie Kalifornijskim (Baja California Peninsula w Meksyku), jest uważany za jeden z najbardziej prestiżowych rajdów terenowych na świecie. Przyciąga zawodników z całego świata, chętnych do stawienia czoła rozciągającym się za horyzont zdradliwym pustynnym terenom, ze stromymi zjazdami i trudnymi podjazdami.

W przeszłości zarówno F-150 Raptor, jak i Ford Bronco z powodzeniem ścigały się w rajdzie Baja. Zarówno seryjny F-150 Raptor z 2017 roku, kończący rajd na podium przed przejechaniem dodatkowych 400 mil do domu, prototyp wyścigowy Bronco R, który przyczynił się do rozwoju i weryfikacji konstrukcji obecnie produkowanego Forda Bronco, czy też legendarny zwycięzca w klasyfikacji generalnej z 1969 roku – wszystkie te sukcesy przypominają, że terenówki Forda mają bogatą historię startów w tym rajdzie. 

Inżynierowie z Ford Performance uważają, że Ranger Raptor jest w stanie sprostać takiemu wyzwaniu. Jest on zbudowany zgodnie z regulaminem dopuszczenia do startów samochodów seryjnych w klasie SCORE, której celem jest prezentacja terenowych możliwości pojazdów jeżdżących w ruchu drogowym.

Ranger Raptor będzie korzystał z biopaliwa Shell, zawierającego domieszkę 30% ekologicznych komponentów – etanolu i bionafty.

„Demonstracja możliwości paliw niskoemisyjnych w warunkach wyczynowych, takich jak Baja 1000, może pomóc w szybszym upowszechnieniu biopaliw i innych technologii czystej energii, zwiększyć ich dostępność oraz opłacalność” – powiedziała Cynthia Williams, globalna dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju, zgodności i homologacji w firmie Ford.

Ford dąży do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w odniesieniu do swoich pojazdów, działalności operacyjnej i łańcucha dostaw nie później niż w 2050 roku pracuje też nad osiągnięciem opartych na podstawach naukowych celów pośrednich do 2035 roku. W miarę wprowadzania na rynek zelektryfikowanych wersji najpopularniejszych modeli, Ford kontynuuje badania i rozwój alternatywnych opcji paliwowych we wszystkich swoich pojazdach, w tym w samochodach wyczynowych, aby zapewnić klientom efektywne, niskoemisyjne rozwiązania alternatywne. Pojazdy napędzane paliwami alternatywnymi mogą zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych w porównaniu z pojazdami napędzanymi paliwami konwencjonalnymi z uwzględnieniem całkowitej emisji od początku produkcji paliwa, po jego spalenie w silniku (well-to-wheels).

Moniżej możecie Państwo obejrzeć film przedstawiający, jak powstaje Ranger Raptor nowej generacji przygotowany do startu w rajdzie Baja i jak przebiega jego testowanie przed imprezą: