Ford Bronco 1966

Marka Bronco® przybliży amatorom jazdy po bezdrożach swoje off-roadowe korzenie, wprowadzając w roczniku 2023 wersje jubileuszowe Heritage oraz Heritage Limited Edition dla modeli Bronco i Bronco Sport™.

  • Dla upamiętnienia pierwszych modeli Bronco®, które wyjechały na szlaki ponad pół wieku temu, Ford wprowadza wersje Heritage Edition i Heritage Limited Edition 2023 dla całej rodziny SUV-ów Bronco – dwudrzwiowego, czterodrzwiowego i Bronco Sport.
  • Klasyczne elementy stylistyczne, lakierowane na biało: dach, krata wlotu powietrza i koła oraz emblematy Bronco na błotnikach, to nawiązania do detali Bronco z 1966 roku
  • Miłośnicy modelu mogą wybierać spośród niepowtarzalnej palety kolorów nadwozia, która obejmuje nawiązujący do tradycji Bronco kolor Robin’s Egg Blue oraz żółty Yellowstone Metallic wyróżniający wersję Heritage Limited Edition

Wersje specjalne będą dostępne dla wszystkich odmian linii Bronco – Bronco dwudrzwiowego, czterodrzwiowego i Bronco Sport. Powstanie zaledwie 1966 egzemplarzy w wersji jubileuszowej Heritage Limited Edition, co będzie nawiązaniem do roku debiutu pierwszego Bronco.

„Bronco urzekł Amerykę w połowie lat 60-tych swoim surowym stylem i dzielnością terenową, które jako dziedzictwo modelu zachowaliśmy do dziś” – powiedział Mark Grueber, szef marketingu Bronco. Nowymi edycjami Heritage i Heritage Limited, upamiętniamy historię Bronco, nawiązując do niektórych charakterystycznych elementów stylistycznych z jego pierwszej generacji, a jednocześnie staramy się rozwijać markę Bronco, dzięki kolejnym wersjom specjalnym, których oczekują nasi klienci.”

Klienci w USA mogą już dziś zamawiać egzemplarze rocznika modelowego 2023 Bronco Sport w wersjach Heritage i Heritage Limited Edition. Dwu- i czterodrzwiowe modele Bronco trafią do sprzedaży jeszcze w tym roku, a priorytetowo traktowane będą zamówienia od obecnych właścicieli Bronco. W przyszłym roku zostaną otwarte listy zamówień dla wszystkich klientów, niezależnie od aktualnego statusu rezerwacji.

Cechy stylizacji Bronco z lat 60. idą w parze z nowymi parametrami

Dwu- i czterodrzwiowe modele Bronco Heritage wyróżniają się dwutonowym lakierem, z charakterystycznymi akcentami Oxford White, m.in. białym modułowym hardtopem. Na osłonie chłodnicy, wyróżniającej się lakierowaniem Oxford White, umieszczono napis „FORD” w kolorze Race Red. Oxford White zastosowano także na 17-calowych aluminiowych felgach oraz listwach bocznych nadwozia.

Nawiązujące do stylistyki lat 60-tych poligonalne błotniki z poszerzeniami Sasquatch podkreślają szerszy o prawie dwa cale rozstaw kół. Malowany proszkowo stalowy przedni zderzak, z wbudowanymi zaczepami haka wyciągarki i zintegrowanymi światłami przeciwmgielnymi jest elementem wyposażenia standardowego. 

Lakierowane na czarno, 17-calowe felgi, z klasycznym kołpakiem zwanym „psią miską”, a także lakierowana w kolorze Oxford White listwa, dodają wersji Heritage Limited stylu retro.

We wnętrzu Bronco Heritage Edition rzucają się w oczy kraciaste obicia siedzeń i unikatowe dodatki, takie jak deska rozdzielcza w kolorze Oxford White, emblematy na konsoli środkowej oraz niespotykane w innych wersjach dywaniki podłogowe, zarówno z przodu i z tyłu.

Modele Heritage Edition oferowane są z wyposażeniem i podzespołami serii Big Bend® w standardzie – 2,3-litrowym silnikiem EcoBoost®, współpracującym z 7-biegową skrzynią manualną lub opcjonalnie z 10-biegową skrzynią automatyczną SelectShift. Silnik dostarcza 300 KM mocy maksymalnej i 441 Nm momentu obrotowego*. Standardem jest pakiet Sasquatch® z zawieszeniem H.O.S.S. 2.0 (High-Performance Off-Road Stability Suspension), dysponującym amortyzatorami Bilstein® o dużym skoku, z funkcją tłumienia zależnego od pozycji amortyzatora i zaworami kontroli dobicia. W wyposażeniu standardowym są także 35-calowe opony terenowe Goodyear® oraz przednia i tylna oś zespołu napędowego Dana z elektroniczną blokadą i przełożeniem głównym 4,7:1.

Bronco Heritage Edition jest dostępny w pięciu wariantach kolorystycznych, podczas gdy Bronco Heritage Limited Edition w momencie premiery jest dostępny wyłącznie w kolorze Robin’s Egg Blue (barwa jaj rudzika), będącego nawiązaniem do lakieru Arcadian Blue, który w 1966 roku otrzymywali właściciele pierwszego legendarnego Bronco. Żółty lakier Yellowstone Metallic, który wzorowany jest na barwie Prairie Yellow Forda z 1971 roku, ma być dostępny w późnym etapie sprzedaży rocznika modelowego 2023. Lakier Peak Blue zaplanowano na rok modelowy 2024.

Modele Heritage Limited Edition oferują dłuższą listę wyposażenia seryjnego i układy znane z serii Badlands – 2,7-litrowy silnik EcoBoost V6 o mocy do 330 KM i momencie obrotowym 562 Nm*, współpracujący z 10-biegową automatyczną skrzynią SelectShift. Edycja zyskała też ekskluzywne atrybuty, takie jak metalowe emblematy «Bronco» na przednich błotnikach, fotele pokryte skórą łączoną ze sztucznym tworzywem, z białymi i czerwonymi szwami oraz unikatowa tabliczkę znamionową Heritage Limited na konsoli centralnej. 

Bronco Sport dumnie reprezentuje dziedzictwo modelu

Choć Bronco Sport nie należał jeszcze do rodziny Bronco w latach 60-tych, również daje klientom okazję do czerpania radości z bogatej tradycji, dzięki ekskluzywnym wersjom Heritage i Heritage Limited Edition.

„Bronco Sport jest hitem wśród nabywców kompaktowych SUV-ów, odkąd pojawił się w ofercie dwa lata temu, uznaliśmy, że powinniśmy dać naszym klientom specjalne edycje analogiczne do tych, które stworzyliśmy dla dwu- i czterodrzwiowego Bronco” – powiedział Grueber. „Jubileuszowe edycje są dla modelu Sport równie ważne jak dla reszty rodziny Bronco i uważamy, że kultowe motywy stylistyczne z lat 60. doskonale wpisały się w jego charakter.”

Wszystkie jubileuszowe wersje wyróżniają charakterystyczne akcenty w kolorze Oxford White, m.in lakierowany na biało dach, przypominający styl pierwszego Bronco. Na osłonie chłodnicy, zwracającej uwagę lakierowaniem Oxford White, umieszczono napis „FORD” w kolorze Race Red. Lakier Oxford White zastosowano także na 17-calowych aluminiowych felgach oraz listwach bocznych nadwozia.

Wnętrza obu wersji wzbogacono o takie akcenty jak kraciasta tapicerka z tkaniny, tablica rozdzielcza w kolorystyce Navy Pier, a także elementy w kolorze Oxford White na obramowaniach centralnej konsoli i paneli klamek drzwi. Tapicerkę siedzeń w szaro-błękitnym odcieniu Navy Pier ożywiają kraciaste wstawki oraz szwy w kolorach: czerwonym Race Red i niebieskim Robin’s Egg Blue. Konsolę środkową i podłokietniki, pokryte mikrozamszem w kolorze Navy Pier, ożywiają w edycjach jubileuszowych jaskrawe przeszycia Race Red. System schowków i uchwytów Bronco Sport MOLLE, montowanych na plecach oparć przednich foteli, ma również paski w kolorze Navy Pier i klamry zamków błyskawicznych w kolorze Race Red. Kolor Navy Pier nawiązuje do barwy tkaniny tapicerki, dostępnej w ofercie Bronco w latach 80.

Podobnie jak pełnowymiarowe SUV-y rodziny Bronco, Bronco Sport Heritage Edition na rok 2023 powstał na bazie serii Big Bend, napędzanej sprawdzonym 1,5-litrowym silnikiem EcoBoost, który generuje moc 181 KM i 257 Nm momentu obrotowego*.

Samochody wyposażone są w system podwyższonego zawieszenia H.O.S.S. („High-performance Off-road Stability Suspension”), przednie amortyzatory z hydraulicznymi ogranicznikami i charakterystyką opracowaną wyłącznie dla tego modelu zaprojektowano tak, aby podczas jazdy w terenie pasażerowie odczuwali jak najmniej wstrząsów i hałasu. Ponadto, komfort na bezdrożach pomagają zapewnić jednorurowe amortyzatory o średnicy 46 milimetrów z tyłu oraz stabilizatory przechyłów i sprężyny o charakterystyce dopasowanej dla tego modelu.

System Terrain Management System oferuje pięć trybów oznaczonych jako G.O.A.T., co jest skrótem od «Goes Over Any Type of Terrain», ponieważ Bronco radzi sobie w każdym terenie i w różnych warunkach. Tryby jazdy, które może wybrać kierowca to: Normal, Eco, Sport, Slippery i Sand.

Bronco Sport Heritage Edition jest dostępny w siedmiu wariantach kolorystycznych, w tym Robin’s Egg Blue, natomiast Heritage Limited Edition jest dostępny wyłącznie w kolorach Robin’s Egg Blue, Yellowstone Metallic i Peak Blue.

Modele Heritage Limited Edition wyróżniają się metalowym emblematem «Bronco» na przednim błotniku oraz większymi, 29-calowymi oponami terenowymi o bardziej agresywnym, głębszym bieżniku, sięgającym aż na bark opony, dla uzyskania lepszej przyczepności w terenie. Limitowaną wersję Heritage Limited Edition wyposażono w skórzane fotele, wstawki na drzwiach w kolorze Oxford White oraz unikatową tabliczkę znamionową na konsoli środkowej.

Pod maską znajdziemy podzespoły serii Badlands, w tym mocniejszy 2,0-litrowy silnik EcoBoost o mocy 250 KM, generujący 375 Nm momentu obrotowego*, który pozwala na szybkie pokonywanie bezdroży.

Zaawansowany system napędu na wszystkie koła, z dwusprzęgłowym przeniesieniem na tylną oś i blokadą mechanizmu różnicowego, może przekierować praktycznie cały moment obrotowy tylnej osi na dowolne koło, a system wybieranych trybów jazdy G.O.A.T. dysponuje w tym modelu siedmioma trybami, z dwoma dodatkowymi Mud/Ruts (błoto/koleiny) i Rock Crawl (pełzanie po skałach).

Bronco Sport Heritage Edition w sugerowanej przez producenta cenie+ będzie w wersji bazowej kosztował 34 245 dolarów, a Heritage Limited 44 655 dolarów. Bronco Heritage będzie w wersji bazowej kosztował od 44 305 dolarów, a Heritage Limited 66 895 dolarów. Więcej informacji na temat Bronco oraz Bronco Sport Heritage i Heritage Limited Edition można znaleźć na stronie www.ford.com.