Jak obliczyć łączne wydatki instalacji fotowoltaicznej?

Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością. Jest to jednak zrozumiałe, bowiem każdy szuka możliwości zaoszczędzania części środków finansowych. Przed zrealizowaniem inwestycji warto jednak dowiedzieć się, ile może nas to kosztować. Czym jest kalkulator fotowoltaiczny? Jak obliczyć łączne wydatki instalacji fotowoltaicznej? Co składa się na rentowność fotowoltaiki? Na co zwracać uwagę podczas wyboru instalacji fotowoltaicznej? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Czym jest kalkulator fotowoltaiczny?

W wielu przypadkach chcielibyśmy dowiedzieć się, ile wynosi szacunkowa wycena instalacji, jak długo będzie się zwracać i na jakie oszczędności możemy liczyć przykładowo po 25 latach. Niestety jest to dość problematyczna kwestia, bowiem wiele czynników musimy szczegółowo oszacować. W celu uniknięcia wykonywania obliczeń na własną rękę, warto zdecydować się na kalkulator fotowoltaiczny, który znajduje się pod adresem https://sunergo.pl/kalkulator-fotowoltaiczny/. Umożliwia on szczegółowe oszacowanie, ile będziemy musieli zainwestować w instalację fotowoltaiczną, którą jesteśmy potencjalnie zainteresowani.

Wcześniej wskazane narzędzie zalecane jest zarówno dla przedsiębiorców, jak również dla indywidualnych klientów. Korzystanie z kalkulatora nie jest czymś problematycznym. Wystarczy, że podamy kilka dodatkowych informacji, takich jak roczne zużycie prądu, wysokość rachunku za okres 1 i 2 miesięcy, miejsce, w którym zostaną zamontowane panele, a także dane związane z wykorzystywaniem zewnętrznych dotacji rządowych (Mój Prąd 4.0). Starannie dopracowana wycena trafia na skrzynkę mailową osoby zainteresowanej w formie pliku PDF.

Jak obliczyć łączne wydatki instalacji fotowoltaicznej?

W celu obliczenia łącznych wydatków związanych z instalacja fotowoltaiczną, należy zainteresować się kilkoma kwestiami. Przede wszystkim należy oszacować sumaryczny koszt zakupu z osprzętem, a także wydatki związane z montażem i kosztami okresowymi przeglądów i konserwacji. Warto również uwzględnić kwoty, które na dzień dzisiejszy przeznaczane są na opłacanie rachunków w związku z wykorzystywaniem energii elektrycznej. 

Musimy również uwzględnić takie wartości, jak chociażby kształt i rodzaj dachu, zmianę wysokości okresowych opłat, która produkowana jest w konwencjonalnych elektrowniach, jak również potencjalne zacienienie dachu. 

Co składa się na rentowność fotowoltaiki?

Rentowność to nic innego, jak stopa zwrotu wybranej inwestycji- w naszym przypadku jest nią fotowoltaika. Zanim zdecydujemy się zatem wydać swoje pieniądze, w pierwszej kolejności zastanówmy się, czy jest to dla nas opłacalne, a dokładnie jakie korzyści możemy uzyskać. Fotowoltaika to z reguły inwestycja długoterminowa, która wynosi niekiedy 30 lat. Na rentowność instalacji składają się takie elementy, jak parametry techniczne wybranych przez nas modułów, ale również koszty ukryte, które często nie są do przewidzenia. Należy również wziąć pod uwagę koszty związane ze sposobem finansowania modułów- często decydujemy się bowiem na korzystanie z pomocy rządowej.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru instalacji fotowoltaicznej? 

Wybrana przez nas instalacja fotowoltaiczna powinna być przede wszystkim opłacalna. Warto zatem skupić się na faktycznej produktywności poszczególnych elementów. Wartość ta wyrażana jest za pomocą jednostek kWh i zależna jest od wielu indywidualnych czynników, jak chociażby lokalizacja. Pamiętajmy o degradacji modułów- niestety każdego roku ich moc nieznacznie spada, w konsekwencji po 25 latach wynosi ona około 80% pierwotnej efektywności. 

Istotne są oczywiście podstawowe parametry techniczne. Wśród tych najpopularniejszych wyróżnia się moc instalacji, żywotność podzespołów, a także technologię, które odpowiedzialna jest za sterowanie.