Rosnąca popularność dronów powoduje ustalanie coraz to nowych przepisów dotyczących ich użytkowania. W konsekwencji wiele osób nie wie już, gdzie może latać i czy musi mieć do tego uprawnienia. Postanowiliśmy wyjaśnić kwestię użytkowania tego sprzętu bez posiadania specjalnego zezwolenia.

Czym są drony z kamerą?

Aby zrozumieć kwestię uprawnień na drony i tego, gdzie można nimi latać, trzeba pojąć definicję urządzenia, o którym mowa. Otóż dron jest dzisiaj uznawany za bezzałogowy statek powietrzny. Mianem statku określa się w zasadzie wszelkie maszyny transportowe, które umożliwiają przemieszczanie ładunku. Niewątpliwie drony spełniają te warunki. Natomiast ze względu na fakt braku pilota w maszynie, dron to statek bezzałogowy. Jakie konsekwencje ma zaliczenie sprzętu do tej kategorii? Otóż statki powietrzne są nadzorowane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Oznacza to konieczność rejestracji urządzenia, a w wielu przypadkach także uzyskania licencji na jego prowadzenie. Kwestię tę omawiamy bardziej szczegółowo w dalszej części tekstu.

Drony rekreacyjne znajdziesz na: https://megadron.pl/pl/menu/rekreacyjne/drony-rekreacyjne-485.html

Nie gdzie, ale czym

Postawione w tytule pytanie o to, gdzie można latać bez uprawnień, jest nieco mylące. Tak naprawdę bowiem nie ma tu znaczenia lokalizacja, a sprzęt, z którego korzystamy. Niektórymi dronami można latać bez posiadania uprawnień wszędzie tam, gdzie dopuszczalny jest ruch powietrzny, a innych nie można prowadzić bez licencji nawet na wolnej przestrzeni, z dala od jakiejkolwiek zabudowy. Od czego to zależy? Kluczowa okazuje się waga drona.

Dzisiejsze drony z kamerą to zarówno sporych rozmiarów maszyny o dużej wadze, jak i urządzenia o niemalże miniaturowych wymiarach. W przypadku niewielkiego sprzętu o wadze nieprzekraczającej 250 g uzyskanie licencji nie jest potrzebne. Zatem dronem takim można latać w zasadzie wszędzie bez uprawnień. Niemniej należy pamiętać, że wszystkie drony z kamerą, które nie są klasyfikowane jako zabawki, wymagają rejestracji. Dotyczy to również tych najmniejszych urządzeń, których waga całkowita nie przekracza wskazanych 250 g. Natomiast chęć legalnego użytkowania cięższego sprzętu oznacza konieczność przejścia szkolenia i zaliczenia egzaminu w celu uzyskania licencji. Całe szczęście test końcowy nie jest trudny i można zdać go przez internet. Podobnie jest ze szkoleniem, realizowanym online?

Ogólne zasady dotyczące latania dronami

Jak wyjaśniliśmy, obowiązek posiadania uprawnień na drony nie zależy od miejsca, w którym latamy, lecz od specyfiki sprzętu, w tym przede wszystkim od jego wagi. Niemniej istnieją pewne ogólne zasady dotyczące tego, gdzie można, a gdzie nie wolno korzystać z bezzałogowych statków lotniczych. Co do zasady niedopuszczalne jest latanie bezpośrednio nad głowami ludzi, stwarzające zagrożenie dla ich bezpieczeństwa. Wiele wątpliwości budzi też kwestia latania nad obiektami prywatnymi. Otóż jest ono dozwolone, o ile użytkowanie sprzętu nie zakłóca prywatności lub poczucia komfortu właścicieli, bądź użytkowników obiektu. Trzeba też pamiętać, że niektóre posiadłości i tereny są wyłączone z ruchu powietrznego. Mowa tutaj między innymi o szpitalach oraz jednostkach wojskowych.