Gumy treningowe to akcesoria sportowe, które w ostatnich latach zdobywają coraz większą rzeszę miłośników. Popularność zawdzięczają wielofunkcyjności, dzięki której mogą być wykorzystywane do różnego rodzaju ćwiczeń.

Trening z taśmami jest odpowiedni dla każdego, niezależnie od wieku czy kondycji fizycznej. Ponadto atut gum stanowi ich łatwość obsługi, niewygórowana cena oraz niska waga i niewielkie rozmiary, umożliwiające zabieranie sprzętu w każdą podróż.

Guma do ćwiczeń – dla pięknej sylwetki i dobrej kondycji

Gumy do ćwiczeń stosowane są dla osiągnięcia rozmaitych celów treningowych. Z ich pomocą można zrzucić zbędne kilogramy i zacząć cieszyć się smukłą sylwetką. Taśmy nadadzą jędrności pośladkom i będą stanowić wartościowe wsparcie w procesie kształtowania masy mięśniowej ud, ramion czy brzucha. Mogą być również wykorzystywane w rehabilitacji osób po kontuzjach, przyspieszając proces regeneracji uszkodzonych stawów czy nadwyrężonych mięśni i wspomagając powrót do formy sprzed urazu. 

Gumy treningowe doskonale sprawdzą się też podczas ćwiczeń ogólnorozwojowych. Można z nich korzystać zarówno w domu, na świeżym powietrzu, jak i siłowni.

Bogata oferta gum treningowych

Rynek akcesoriów sportowych oferuje szeroki wybór gum treningowych. W przypadku osób rozpoczynających przygodę z tego rodzaju akcesoriami najlepiej sprawdzą się różnej grubości i długości gumy oporowe, określane terminem power band. To najbardziej uniwersalny model taśm treningowych, wykorzystywany do ćwiczeń każdej partii ciała. 

Odmianę gum oporowych stanowią taśmy mini band. Są one cieńsze od tradycyjnych, a pętla okalająca ciało znacznie krótsza. Ten rodzaj gum dedykowany jest przede wszystkim modelowaniu pośladków i ud. 

Alternatywą dla taśm oporowych w wersji klasycznej oraz mini band są gumy pilates. Taśmy takie znajdują zastosowanie głównie w ćwiczeniach rozciągających typu stretching oraz jodze. W odróżnieniu od gum oporowych taśmy pilates nie mają formy pętli, lecz konstrukcję otwartą.

Gumy do ćwiczeń o różnym oporze – system oznaczeń

Opór stawiany przez gumę decyduje o wysiłku, jaki podczas ćwiczeń muszą wykonać mięśnie osoby trenującej. Jest on zależny od elastyczności oraz mocy taśm. 

Dla odróżnienia modeli o różnym poziomie oporu producenci wprowadzają oznaczenia kolorystyczne. Mankamentem tego rozwiązania jest brak norm, które regulowałyby, jaki kolor przypisany jest do taśmy o określonym oporze. Stąd oznaczenia gum od różnych producentów mogą wyglądać odmiennie. Często taśmy treningowe sprzedawane są w zestawach, tak aby w miarę zaawansowania ćwiczącego stopniowo zwiększać opór.