Magazyny nie zawsze mają postać zamkniętych budynków, chociaż takie obiekty spotyka się najczęściej. Mogą również wyglądać jak zadaszenia lub być zabudowane ścianami tylko z dwóch albo z trzech stron. Jakie są rodzaje magazynów? Czym różnią się od siebie? I co zazwyczaj się w nich składuje? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Obiekty przemysłowe takie jak magazyny różnią się od siebie typem konstrukcji. Inwestorzy mają do wyboru magazyny otwarte, półotwarte i zamknięte. Czym charakteryzują się poszczególne typy? Które z nich nadają się do przechowywania materiałów budowlanych? A które przeznaczone są np. do gromadzenia produktów farmaceutycznych?

Magazyny otwarte – charakterystyka

Magazyny otwarte to najczęściej niezadaszone, utwardzone place składowe znajdujące się na otwartej przestrzeni lub wiaty i zadaszenia bez ścian, które częściowo chronią materiały np. przed opadami atmosferycznymi.

Mogą być wykorzystywane m.in. do składowania sprzętu budowlanego, ziemi, piasku, kruszywa, roślin albo odpadów.

Zgodnie z prawem budowlanym takie magazyny nie są uznawane za budynki, a za budowle, nie muszą więc spełniać restrykcyjnych wymogów prawnych.

Czym wyróżniają się magazyny półotwarte?

Podobnie jest z magazynami półotwartymi – one również w świetle prawa nie są budynkami. Składają się zazwyczaj z konstrukcji nośnej wykonanej ze stali, którą obudowuje się z dwóch lub trzech stron ścianami. Magazyny tego typu mają chronić materiały i produkty przed czynnikami atmosferycznymi, w tym przed opadami śniegu, deszczu i promieniami słonecznymi, a jednocześnie umożliwiać łatwy dostęp do nich.

Używa się ich do przechowywania towarów wymagających dopływu świeżego powietrza, które są jednocześnie odporne na zmiany temperatur i wrażliwe np. na deszcz, takich jak cement, wyroby ceramiczne, pojazdy czy materiały budowlane.

Załącznik:
forklift-truck-in-warehouse-or-storage-and-shelves.jpg

Hale magazynowe zamknięte – najważniejsze informacje

Magazyny mogą mieć także formę zamkniętych obiektów. Hale magazynowe, bo o nich mowa, zalicza się do budynków. Co to oznacza w praktyce? Muszą spełnić szereg norm, żeby zostały oddane do użytkowania.

Hale stalowe powinny zostać wybudowane zgodnie z postanowieniami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane oraz z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Dokumenty te określają m.in. położenie obiektu na terenie działki, nośność i stateczność konstrukcji, bezpieczeństwo pożarowe, sposoby ochrony przed hałasem, bezpieczeństwo użytkowania i dostępności budynków, doświetlenie pomieszczeń światłem dziennym, wymagania temperaturowe w przypadku magazynów z przeznaczeniem pod stałe miejsca pracy, zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych, a także zasady usuwania ścieków, wody opadowej i odpadów.

Szukasz firmy, która buduje hale magazynowe, hale logistyczne, hale produkcyjne albo inne hale przemysłowe? Sprawdź ofertę Commercecon: https://commercecon.pl. To doświadczony generalny wykonawca hal stalowych.