To użyteczny sprzęt sportowy, wykorzystywany do ćwiczeń fitness, ogólnego treningu i rozwoju całej sylwetki. Stanowią również nieocenioną pomoc przy rehabilitacji. Hantle są praktycznie dla każdego, dlatego warto je włączyć do swojej sportowej aktywności. Przekonaj się, jak je używać podczas ćwiczeń w domu.

Dzięki nim spalisz tkankę tłuszczową i delikatnie zarysujesz mięśnie, ponieważ hantle do ćwiczeń w domu pomagają głównie poprawić kondycję i odpowiednio wymodelować sylwetkę. Zdecydowanie przyspieszają efekty i są idealne do wzmocnienia ciała.

Jak włączyć hantle do ćwiczeń w domu?

Na początek najlepiej jest sprawdzić, czy taka forma ćwiczeń Ci odpowiada, pożyczając hantle od znajomych lub testując je na siłowni albo w fitness klubie. Osoby początkujące powinny ćwiczyć około 15-20 minut 2-3 razy w tygodniu. To w zupełności wystarczy na początek przygody z hantlami, by pierwsze efekty zobaczyć już po miesiącu. Najważniejsza jest regularność oraz powtarzanie precyzyjnych ruchów. Postaw na jakość pracy, a nie na jej ilość. Ogromną zaletą hantli jest ich funkcjonalność – oto kilka prostych ćwiczeń, jakie można wykonać z ich użyciem.

Ćwiczenia z hantlami na ładny biceps

Jeżeli chcesz ładnie wyrzeźbić ramiona, stosuj jedno z najbardziej skutecznych ćwiczeń na bicepsy. Stań w lekkim rozkroku i weź hantle w dłonie. Ćwiczenie polega na uginaniu przedramienia i przyciąganiu hantli do barku – może być wykonywane naprzemiennie albo jednocześnie obiema rękami.

Ćwiczenia z hantlami na modelowanie brzucha

To ćwiczenie nie tylko zmniejsza obwód pasa, ale dodatkowo kształtuje ramiona. Połóż się na plecach i w dłonie weź hantle. Pozycja wyjściowa to ręce wyciągnięte w górę, na wysokości klatki piersiowej oraz uniesione i zgięte w kolanach nogi. Postaraj się jednocześnie opuszczać wyprostowane nogi i wyprostowane ręce za głowę. Wróć do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenia z hantlami polegające na unoszeniu

Najpopularniejsze jest unoszenie hantli w przysiadzie. Pozycją wyjściową jest półprzysiad na rozstawionych nogach. Weź w dłonie hantle i przenieś je w tył, pomiędzy nogi, a następnie wstań z przysiadu i jednocześnie wyciągnij ręce z ciężarkami przed siebie – na wysokość barków. Wróć do pozycji wyjściowej. Możesz również unosić hantle w lekkim wykroku, z przednią nogą lekko ugiętą w kolanie i tylną wyprostowaną, ustawioną pod lekkim skosem. Unoś ciężarek w górę – najpierw na wysokość kolana, a później do klatki piersiowej. Ćwiczenie powtórz kilka razy, a następnie zmień stronę.

Wykroki i przysiady z hantlami

Przyjmij wyprostowaną postawę, delikatnie rozstaw nogi, a hantle trzymaj w dłoniach. Ćwiczenie polega na zrobieniu wykroku i wytrzymaniu w tej pozycji przez chwilę. Dłonie powinny cały czas trzymać hantle, ale być wyprostowane, wzdłuż tułowia. Przysiady z hantlami to ćwiczenie składające się z trzech etapów. Najpierw stań z nogami lekko rozszerzonymi i unieś wyprostowane ręce z hantlami nad głowę. Potem opuszczaj ręce tak, by były ugięte w łokciach, a hantle znajdowały się ponad barkami, po obu stronach głowy. Na koniec wykonaj przysiad – hantle pozostają w tej samej pozycji, pod barkami. Wróć do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenia z hantlami pomogą wrócić Ci do formy lub przekona do regularnej aktywności fizycznej, kiedy zobaczysz efekty ćwiczeń z ich zastosowaniem. Są proste w użyciu i nie wymagają odwiedzin na siłowni czy współpracy z trenerem personalnym. Już teraz wybierz odpowiednią parę i do dzieła!