Hybryda z napędem na cztery koła — dlaczego warto?

O tak! Hybrydy z napędem na cztery koła wcale nie są słabsze od aut z napędami klasycznymi. Wręcz przeciwnie, dodatkowa moc i moment obrotowy silnika elektrycznego niosą ze sobą dużo korzyści, czego dowodzimy w tym artykule. Hybryda może zapewniać bezpieczny transport, wyrafinowane doznania za kierownicą i mnóstwo frajdy. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy!

Hybryda czy silnik spalinowy?

Nie od dziś wiadomo, że napęd hybrydowy ma wiele zalet, a w kilku aspektach przewyższa napęd spalinowy. Jednak czy to rozwiązanie sprawdza się w wymagających warunkach, na przykład podczas jazdy na trudnej nawierzchni, kiedy to używamy napędu na 4 koła? A co z frajdą z jazdy — czy w przypadku hybryd można na nią liczyć? Odpowiedzi na te pytania znaleźli inżynierowie marki Jaguar, a efektami ich pracy podzielimy się z Tobą na łamach tego artykułu. 

Hybryda PHEV zalety

Wbrew stereotypom auta hybrydowe wcale nie muszą być skonstruowane wyłącznie z myślą o oszczędnej i powolnej jeździe. Doskonałym tego przykładem jest Jaguar F-PACE PHEV, czyli dwulitrowa hybryda w wersji plug-in. Samochód ten oferuje moc systemową na poziomie pokaźnych 404 KM, 8-stopniową przekładnię automatyczną i napęd na 4 koła typu AWD. Dzięki zastosowanej technologii auto inteligentnie rozprowadza moment obrotowy pomiędzy poszczególnymi kołami, umożliwiając maksymalnie przyjemną, ale też efektywną jazdę nawet w trudnych warunkach. 

Hybryda i napęd na cztery koła — połączenie, którego szukasz

Kombinacja hybrydowego silnika plug-in z układem napędu na cztery koła pozwala zoptymalizować rozdział momentu obrotowego. To dzięki temu samochód może dostarczyć większą moc dokładnie tam, gdzie jest ona potrzebna. Na przykład podczas jazdy po asfalcie tylna oś jest aktywowana bardziej niż przednia, co pozwala kierowcy w pełni wykorzystać moment obrotowy i czerpać frajdę z jazdy. Jaguar F-PACE PHEV jest doskonałym przykładem połączenia SUV-a hybrydowego plug-in z napędem na cztery koła.

Czy tylko na off-road?

Zmierzmy się z kolejnym stereotypem, według którego auta z napędem na 4 koła powinny być użytkowane wyłącznie w warunach off-roadowych. Czy rzeczywiście tak jest? Powiedzmy sobie szczerze — czasy topornych aut terenowych, które nie radziły sobie z asfaltem, dawno minęły. Inżynierowie Jaguara opracowali szereg rozwiązań umożliwiających wykorzystanie głównych zalet napędu 4×4 na standardowych drogach.

Auta z napędem na cztery koła typu AWD, takie jak wspomniany Jaguar F-PACE, są tego doskonałym przykładem. Ten rodzaj napędu umożliwia rozkładanie mocy pomiędzy wszystkimi kołami niezależnie. Rozwiązanie to okazuje się niezwykle przydatne na przykład podczas jazdy na mokrym lub oblodzonym asfalcie. Dzięki niemu auto nie wpada łatwo w poślizg, a gdy już się to wydarzy, inteligentne systemy zrobią wszystko, aby jak najszybciej przywrócić właściwy tor jazdy.

Hybryda — czy to technologia jutra?

Zwolennicy hybryd argumentują, że auta wykorzystujące napędy elektryczne to technologia przyszłości. Czy jest tak w rzeczywistości? Wiele wskazuje na to, że samochody hybrydowe i elektryczne przejmą palmę pierwszeństwa na motoryzacyjnej scenie. Korzystanie z hybrydowych systemów napędowych pozwala na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery oraz obniżenie zużycia paliwa. Powoduje to, że zarówno poszczególne państwa, jak i producenci aut podejmują aktywne kroki w celu popularyzowania rozwiązań wykorzystujących energię elektryczną. Ty również możesz stać się częścią tej zmiany, wchodząc w posiadanie luksusowego SUV-a od Jaguara. Czy skorzystasz z szansy? Decyzja należy do ciebie!