Zarówno iMac, jak i laptop PC mają swoje zalety. Czym kierować się przy wyborze, aby nie żałować? Z pewnością zakup komputera powinien być decyzją przemyślaną i spersonalizowaną. Warto znać pytania, które ułatwiają podjęcie tej niełatwej decyzji.

Nie dla każdego najlepsze wybór jest identyczny

Wybór „maca” lub „peceta” nie sprowadza się do specyfikacji sprzętu, liczą się przede wszystkim zastosowania laptopa. W przypadku sprzętów wysokiej jakości zmniejsza się różnica w cenie między sprzętem z Windowsem, a komputerami Apple’a. Niemniej, jeśli zależy nam po prostu na laptopie używanym do wysyłania maili – z pewnością laptopy PC będą oferowały atrakcyjniejsze ekonomicznie rozwiązania.

Zarówno iMac, jak i laptop PC posiada jedną znaczącą przewagę nad komputerami stacjonarnymi – są przenośne. W ostatnim czasie zmniejsza się różnica między wydajnością i możliwościami jakie niewątpliwie istnieją między komputerami stacjonarnymi i przenośnymi. Zarówno fotografowie, graficy, jak i zapaleni gracze spokojnie znajdą dla siebie sprzęt wśród komputerów takich jak iMac czy laptop PC.

Najlepszy laptop do pracy biurowej

Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na laptop PC czy iMac bardzo często nasz sprzęt łączy zastosowanie zawodowe i rozrywkę. Czy każdy laptop sprawdzi się w pracy biurowej? Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Praca biurowa może wyglądać bardzo różnie. W wielu przypadkach jednym z najważniejszych kryteriów wyboru laptopa do pracy jest jego poręczność i waga. Ciekawym rozwiązaniem jest MacBook Air. Wyróżnia go nie tylko mobilność, ale i solidna bateria, która działa bez zarzutu nawet kilkanaście godzin.

Najnowsze rozwiązania proponowane w Windowsie 10 i 11 są niezwykle użyteczne w pracy biurowej. Biorąc pod uwagę, że najpopularniejsze narzędzia biurowe z pakietu Office wyglądają lepiej i działają stabilniej na urządzeniach z Windowsem niż w systemie macOS większość pracowników biurowych decyduje się na sprzęt PC. Kompatybilność z innymi urządzeniami stosowanymi w biurze stanowi ich niewątpliwą przewagę.

Laptop a rozwój kreatywności

Każdy, kto zajmował się kiedykolwiek grafiką, fotografią czy innym typem prac wizualnych wie, jak dobrą sławą cieszą się w tym względzie sprzęty spod znaku Apple. MacBooki Pro z czipami M1 Pro i M1 Max stanowią niemal złoty grall dla każdego kto chce na serio zająć się takimi kwestiami jak:

  • wideo,
  • fotografia,
  • grafika 2D i 3D,
  • muzyka
  • i inne.

Co prawda iMac i laptopy PC mają swoich zwolenników i przeciwników. Niemniej, w przypadku pracy kreatywnej ciężko nie oddać lauru pierwszeństwa iMac’om. Wyróżnia je zarówno odwzorowanie kolorów, jak i niezawodna wydajność pracy.

Komputer dla gracza

W przypadku graczy sytuacja wygląda zgoła odwrotnie. W tym przypadku iMac schodzi na dalszy plan i ustępuje miejsca laptopom PC. Przewaga dotyczy zarówno kart graficznych, przede wszystkim NVIDIA, jak i narzędzi do streamingu, które nie są tak efektywne na sprzęcie Apple. Warto zaznaczyć, że wiele akcesoriów niezbędnych do grania, działa jedynie z Windowsem.

Komputer to dla większości z nas wybór na lata. Niemal każdy przed zakupem laptopa staje przed dylematem iMac czy laptop PC? Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Każdy z produktów i oba systemy posiadają zarówno zalety, jak i wady. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że specyfikacja laptopa to kwestia bardzo indywidualna. To sprzęt w gruncie rzeczy osobisty. Z tego względu powinien być dopasowany do konkretnych potrzeb.