Sezon motocyklowy coraz bliżej. To znak, że musisz skompletować swoją odzież do podróżowania jednośladem. W tekście omówimy charakterystykę stroju wykonanego ze skóry. Dla kogo tego rodzaju materiał będzie najlepszy i w jaki sposób pielęgnować kurtkę, spodnie czy kombinezon, aby służyły więcej niż jeden sezon? Sprawdź nasz poradnik i zadbaj o swoje motocyklowe wyposażenie.
Skóra to materiał, który nieodłącznie kojarzy się z motocyklem. Oczami wyobraźni z pewnością widzisz fana jednośladów, na którym leży czarna kurtka motocyklowa, charakterystyczne spodnie, a także dodatki, takie jak np. rękawice. Rzeczywiście, motocykliści często stawiają na odzież skórzaną ze względu na jej zalety.
Kiedy odzież skórzana to najlepszy wybór?
Odzież ze skóry charakteryzuje się przede wszystkim bardzo dużą wytrzymałością. Ten materiał odporny jest na intensywną eksploatację oraz uszkodzenia mechaniczne. Nawet mocniejsze uderzenie czy obtarcie nie jest w stanie przedrzeć wysokogatunkowej skóry. To sprawia, że ten rodzaj ubrań zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Najlepsze kombinezony czy kurtki i spodnie dla motocyklistów lubujących się w jeździe po torze wykonane są właśnie z takiego naturalnego materiału. Pełna ochrona skóry i ciała to powód, dla którego z takiej odzieży powinni korzystać także początkujący motocykliści.
Poza tym skórzana kurtka czy spodnie wyglądają niezwykle stylowo i są jednym z głównych elementów outfitu fanów cruiserów, chopperów i pozostałych motocykli ulicznych. Ci najczęściej sięgają po tzw. ramoneski i czarne, charakterystyczne spodnie.
Ubrania ze skóry to także rozwiązanie dla osób, które chcą mieć jeden zestaw na wiele sezonów. Odpowiednio czyszczona i konserwowana odzież może wytrzymać wiele lat intensywnej eksploatacji.
Czym różni się skórzana odzież motocyklowa od tekstylnej?
Nie zawsze jednak materiał skórzany będzie najlepszym rozwiązaniem. Jego charakterystyka znacznie różni się od ubrań tekstylnych, które mają inne zastosowanie. Otóż kurtki, spodnie czy rękawice ze skóry są bardzo ciężkie. To zmniejsza komfort jazdy, szczególnie u drobniej zbudowanych motocyklistów. Co więcej, materiał ten jest mniej wydajny pod względem wentylacji. Te cechy utrudniają wykorzystanie odzieży skórzanej na dłuższych trasach.
Motocykliści użytkujący turystyczne jednoślady jeżdżą raczej w ubraniach tekstylnych. Nie są one wprawdzie tak mocne, jak te ze skóry, ale charakteryzuje je niższa waga i lepsza termowentylacja. Odzież tekstylna nie sprawdza się natomiast w czasie poruszania się motocyklem sportowym (upadek na torze mógłby skończyć się bolesnymi i licznymi zadrapaniami, obdarciami, a nawet oparzeniami skóry).
Zadbaj o swoją odzież skórzaną dla motocyklistów
Dlaczego pielęgnacja odzieży skórzanej jest tak istotna? Kompleksowa konserwacja i regularne czyszczenie przekłada się na dłuższą żywotność – skóra ma wtedy jednolitą strukturę, jest zwarta i mocna. Poza tym tylko zadbane ubrania ze skóry wyglądają dobrze. Wyblakła czy zniszczona kurtka nadaje się wyłącznie na śmietnik.
W jaki sposób dbać o odzież skórzaną? Przede wszystkim pamiętaj, że nie można prać jej w pralce. Skóra może odkształcać się pod wpływem detergentów używanych w pralkach, a także niszczyć się przez wirowanie. Najlepiej regularnie – po każdym użyciu – wyczyść kurtkę lub spodnie wilgotną gąbką, nasączoną specjalnym środkiem lub wodą z szarym mydłem.
W przypadku bardzo mocnych zabrudzeń możesz wyprać odzież ręcznie, w temperaturze pokojowej. Susząc elementy garderoby, pamiętaj, aby nie zostawiać ich zbyt blisko grzejnika. Daj im czas – kurtka motocyklowa ze skóry może schnąć nawet kilka dni.
Po każdym czyszczeniu zaimpregnuj powierzchnię ubrania specjalnym środkiem na bazie naturalnych składników. Dlaczego ten punkt jest tak istotny? Odpowiedni preparat zabezpieczy powłokę odzieży przed kolejnymi zabrudzeniami, wzmocni strukturę skóry, a także nada jej zachwycającego blasku. Impregnacją zajmij się przed i po sezonie, a także po bardziej intensywnych wyjazdach, gdzie np. ubrania były poddane trudnym warunkom atmosferycznym, takim jak mocno padający deszcz.
Na koniec pamiętaj, żeby przed każdym sezonem dokładnie sprawdzić stan odzieży skórzanej. Jeżeli powłoka kurtki czy spodni jest zniszczona, czas kupić nowe ubrania. Chodzi tu przede wszystkim o Twoje bezpieczeństwo.