Ładowarka sieciowa do telefonu służy do ładowania go z gniazdka elektrycznego. Wybór takiej ładowarki zależy od kilku czynników. Zobacz, na co warto zwrócić wtedy uwagę!

Typ ładowarki sieciowej

Sieciowe ładowarki do telefonów można podzielić na dwie główne kategorie pod kątem sposobu ładowania – są to ładowarki przewodowe oraz bezprzewodowe.

Przewodowe ładowarki wymagają podłączenia telefonu za pomocą kabla, natomiast bezprzewodowe wykorzystują technologię ładowania indukcyjnego.

Ładowanie indukcyjne jest możliwe tylko z tymi smartfonami, które są przystosowane do ładowania w tej technologii. Wtedy telefon wystarczy umieścić na ładowarce.

Kompatybilność ładowarki z telefonem

Przed zakupem ładowarki upewnij się, że jest ona kompatybilna z modelem Twojego telefonu. Pod uwagę trzeba wziąć jej parametry, technologie oraz zastosowany rodzaj przewodu ze złączem.

Kabel do ładowarki

Ładowarki sieciowe można kupić w dwóch wariantach – z wbudowanym na stałe kablem lub bez kabla, czyli ze złączem, do którego należy podłączyć kabel.

Ładowarki ze złączem, bez kabla, są bardziej wszechstronne, ponieważ można podłączyć do nich różne kable. Mogą być więc dobrym wyborem wtedy, gdy korzysta się z paru telefonów z różnymi złączami do ładowania lub używa się ładowarki także do innych urządzeń.

Jeśli chcesz korzystać z telefonu podczas ładowania, lepiej wybrać ładowarkę z dłuższym kablem.

Złącza w ładowarce

Przy wyborze ładowarki sieciowej należy zwrócić uwagę na zastosowane w niej złącza. Muszą być one dopasowane do telefonu i stosowanego kabla.

Najczęściej w ładowarkach wykorzystuje się dwa typy złączy – USB-C oraz micro-USB. W telefonach Apple stosuje się z kolei złącza Lightning.

Jeżeli chcesz łatwo ładować kilka urządzeń jednocześnie, warto rozważyć zakup ładowarki z kilkoma portami USB.

Natężenie i napięcie prądu ładowarki

Bardzo ważne parametry każdej ładowarki to natężenie (podawane w amperach – A) oraz napięcie (podawane w woltach – V). Powinny one pokrywać się z parametrami oryginalnych ładowarek dodawanych do telefonu przez producenta.

Funkcje szybkiego ładowania

Telefony komórkowe, które mają funkcję szybkiego ładowania, można naładować w bardzo krótkim czasie. W tym celu wymagają one odpowiednich ładowarek sieciowych. 

Takie ładowarki wykorzystują większą moc (podawaną w watach – W) oraz technologie jak Power Delivery i Qualcomm Quick Charge. 

Warto pamiętać o tym, że w przypadku urządzeń tego typu należy stosować odpowiednie kable o wysokiej przepustowości prądu.

Ładowarki sieciowe z funkcją szybkiego ładowania oferuje firma Forcell: https://forcell.pl/ladowarki-sieciowe

Bezpieczeństwo ładowarki

Zwróć uwagę na to, czy ładowarka posiada zabezpieczenia przeciwprzepięciowe chroniące przed skokami napięcia i zabezpieczenie przed przegrzaniem, co zwiększa bezpieczeństwo jej użytkowania. Powinna mieć ona też certyfikaty, takie jak CE, LVD i RoHS.

Dodatkowe funkcje ładowarki

Dostępne są również ładowarki z powerbankiem, które umożliwiają ładowanie urządzeń w dowolnym miejscu.

Jeżeli często podróżujesz, pomyśl o zakupieniu ładowarki z dołączonymi adapterami podróżnymi. Można wtedy wymieniać w niej końcówki zależnie od rodzaju gniazdek używanych w danym kraju.