Wyjazd w delegację niekoniecznie jest radosną nowiną. W końcu nierzadko trzeba na kilka dni zostawić rodzinę i wyruszyć na spotkania biznesowe czy to w kraju, czy za granicą. My w dzisiejszym poradniku zajmiemy się krajowymi delegacjami i podpowiemy, jak się do nich przygotować.

Pracodawca może udostępnić Ci zarówno samochód służbowy, laptop, jak i telefon w zależności od potrzeb i możliwości

Kwestie delegacji krajowych są regulowane prawnie, jednak dotyczy to podmiotów sfery budżetowej. Przedsiębiorcy prywatni mogą ustalać kwoty diet a także warunki delegacji w ramach regulaminu. Bardzo często pracodawcy udostępniają różnego typu sprzęt do pracy, a nawet środki transportu. Jeśli te ostatnie nie są dostępne, to są oczywiście gotowi zwrócić pracownikowi koszty transportu w delegację z delegacji, a także tych w trakcie delegacji. To samo dotyczy wszystkich podejmowanych działań, które mają służyć interesom firmy. Trzeba jedynie gromadzić rachunki i paragony, by potem wszystko odpowiednio mogła rozliczyć księgowość.

Weź niezbędne kosmetyki w formie miniaturowej

Kosmetyczki męskie podróżne zwykle nie zawierają bardzo wielu akcesoriów, choć te podstawowe do golenia czy perfumy trzeba ze sobą mieć. To samo dotyczy kremów. Zwykle nawet dobrej klasy hotel oferuje jedynie żele pod prysznic, szampon do włosów, ewentualnie balsam do ciała. Zatem o inne rzeczy trzeba zadbać samodzielnie. Kosmetyczki męskie powinny posiadać przynajmniej jedną większą przegrodę, dzięki czemu oddzielisz produkty pielęgnacyjne od tych do golenia. Ponadto istotne znaczenie ma kieszeń na zamek na drobne, ale ważne elementy. Co może się tam znaleźć? Choćby opatrunki, leki albo zapasowe ostrza do maszynki. Kosmetyczka dla mężczyzn w delegację oczywiście musi zawierać też przybory do higieny jamy ustnej. Hotel nie udostępnia bowiem szczoteczek czy past do zębów ani nici dentystycznych. Na szczoteczkę trzeba mieć jeszcze osobne opakowanie, które chronione będzie przed drobnoustrojami. Poza dobrym wyposażeniem, warto zadbać, by podróżna kosmetyczka męska była po prostu estetyczna i elegancka. Doskonale sprawdzą się kosmetyczki męskie skórzane, które są dobrym pomysłem na prezent dla osób często podróżujących w delegację. Korzystaj z kosmetyków w małych opakowaniach albo zainwestuj w takie uniwersalne, do których przełożysz część z większej butelki, tubki czy innego pojemnika. Jeżeli wybierasz się w podróż służbową samolotem, to pamiętać, że musisz wybrać transparentną kosmetyczkę, a także sprawdzić limit przewożenia płynnych substancji.

Zabierz ze sobą odpowiednie ubrania i akcesoria

W delegację trzeba zabrać zarówno ubrania biznesowe, jak i casualowe. W końcu część czasu spędzisz w hotelu, a nie cały czas na służbowych spotkaniach. W dodatku niektóre spotkania mogą mieć nieformalny charakter. Zawsze też po dniu pracy możesz skorzystać z atrakcji danego miasta czy hotelu. Jeśli jest tam basen czy jacuzzi, to na pewno weź ze sobą kąpielówki, aby się zrelaksować. Zadbaj też o klapki, jeśli dostępna jest strefa SPA, a hotel ich nie gwarantuje. Przede wszystkim pakując rzeczy sprawdź, co jest na wyposażeniu hotelu. Może być tam np. dostępne żelazko i deska do prasowania, a w takim przypadku nie musisz zabierać tych rzeczy z domu. Podobnie rzecz ma się z suszarką do włosów.

Przygotuj się pod względem merytorycznym

Bardzo ważne jest też przygotowanie pod względem merytorycznym. W końcu musisz znać szczegóły spotkań, a także przedstawić w odpowiedni sposób propozycję firmy. Niejednokrotnie musisz być gotowy na przygotowywanie w trakcie prezentacji, choć dobrze jeśli uda się to zrobić wcześniej. W podróży służbowej na pewno mogą się zatem przydać książki branżowe, czyli fachowa literatura. W końcu nie zawsze wszystko można znaleźć w sieci. Niemniej jednak możesz potrzebować firmowych danych czy kontaktu z firmą, a wtedy potrzebny będzie Ci dostęp do Internetu, stąd warto sprawdzić, czy w danym hotelu Wi-Fi działa sprawnie. Oczywiście jeśli jedziesz samochodem służbowym, to wcześniej musisz przygotować najdogodniejszą trasę.