Stres to nieodzowny element życia. Pojawia się w domu, w pracy oraz podczas ważnych uroczystości. Często motywuje do działania i realizacji celów, ale zdarza się, że ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie oraz wykonywanie zadań. Jak nie dać po sobie poznać, że się stresujesz? Poznaj 5 skutecznych sposobów.

5 sposobów na radzenie sobie ze stresem

Niezależnie od tego, czy stresujesz się w codziennych sytuacjach, czy dopada Cię stres podczas prezentacji, warto znać metody, które pomogą Ci zapanować nad nerwami. To znacznie ułatwi Ci funkcjonowanie czy też realizację zamierzonych celów. Ponadto długotrwały stres ma negatywny wpływ na zdrowie. Powoduje m.in. bezsenność, osłabienie odporności, bóle i zawroty głowy, drażliwość, nerwowość, a także zmęczenie. Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji stresu, warto poznać skuteczne sposoby na radzenie sobie ze stresem.

Określ stresowy i wyeliminuj je

Zastanów się, co cię stresuje, a następnie wypisz wszystko na kartce. Mogą to być nie tylko ludzie, ale również przedmioty czy konkretne sytuacje np. prezentacja, rozmowa z szefem itd. Jeżeli masz możliwość, wyeliminuj konkretny stresor. Warto pomyśleć również o tym, jak możesz zapobiegać danym sytuacjom, których nie możesz w pełni wyeliminować.

Weź odpowiedzialność

Jeżeli po stworzeniu listy stresorów, będą elementy, których nie możesz wyeliminować, musisz je zaakceptować. Przykładowo w sytuacji, gdy jednym z Twoich obowiązków są wystąpienia publiczne, a ich nie lubisz, możesz zapisać się na kurs z wystąpień publicznych. Zdobędziesz wiedze na temat autoprezentacji oraz tego, jak radzić sobie ze stresem, przemawiając do publiczności.

Skorzystaj ze szkolenia z radzenia sobie ze stresem

Skutecznym rozwiązaniem na walkę ze stresem jest skorzystanie ze szkolenia z radzenia sobie ze stresem. Taka forma przyda się, szczególnie jeżeli masz stresująca pracę. Szkolenie jest odpowiednie dla osób, odczuwających wysoki poziom stresu, który utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków. Będzie odpowiednie również dla managerów i pracowników firmy, ponieważ umiejętność radzenia sobie ze stresem w miejscu pracy zwiększa produktywność pracowników. To z kolei przekłada się na lepsze wyniki. Dzięki szkoleniu:

  • dowiesz się jak zarządzać stresem, zarówno w domu, jak i w pracy,
  • poznasz techniki radzenia sobie ze stresem,
  • nauczysz się kontrolować emocje,
  • zwiększysz swoją inteligencję emocjonalną.

Znajdź coś, co Cię odpręża

Doskonałym sposobem na stres jest robienie tego, co daje Ci przyjemność i Cię odpręża. Może to być sport np. bieganie, prace manualne lub inne zajęcia.

Medytuj i wykonuj ćwiczenia relaksacyjne

Czy wiesz, że naukowo potwierdzono, że regularna medytacja oraz systematyczne wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych obniża kortyzol, czyli poziom stresu w organizmie? W związku z tym zacznij medytować. Ćwiczenia relaksacyjne znajdziesz w Internecie.

Poznaj techniki oddechowe

Oprócz technik relaksacyjnych zadbaj o ćwiczenia oddechowe. Wiedząc, jak pracować oddechem, skutecznie regulujesz reakcje stresowe.