Chociaż już od wielu lat głośno mówi się o tym, że badanie prostaty należy traktować jako obowiązek każdego mężczyzny, który ukończył 40. rok życia, to wciąż wielu panów lekceważy te zalecenia. Jednocześnie blisko 25% wszystkich nowotworów stanowią właśnie nowotwory urologiczne. Brak wczesnego wykrycia problemu może prowadzić nawet do raka prostaty. Lepiej więc nie rezygnować z szansy na wczesne wykrycie i jak najszybciej zapisać się na badania prostaty.
- Dlaczego rak prostaty jest bardzo niebezpieczny?
- Najczęściej występujące objawy raka prostaty
- Gdzie najlepiej zapisać się na badanie prostaty?
- Jak zadbać o gruczoł krokowy?
Jeżeli zastanawiasz się, jak dokładnie przebiega badanie prostaty lub jakie są objawy choroby prostaty, poniżej znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji. Dzięki nim będziesz mógł bez obaw zapisać się na USG prostaty (a dokładniej gruczołu krokowego). W dalszej części artykułu znajdziesz również informacje na temat kompleksowego pakietu badań, z którego regularnie powinien korzystać każdy mężczyzna po czterdziestce.
Dlaczego rak prostaty jest bardzo niebezpieczny?
W przypadku mężczyzn rak prostaty jest obecnie najczęściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym. W dodatku eksperci nie mają wątpliwości, że z roku na rok zachorowalność stale rośnie. Należy również mieć świadomość tego, że prawdopodobieństwo zachorowania rośnie wraz z wiekiem. Na szczęście nawet najprostsze badanie prostaty przeprowadzone przez doświadczonego specjalistę może pomóc we wczesnym wykryciu problemu. Koniecznie muszą o tym pamiętać osoby, które ukończyły 40-50 rok życia. Co więcej, takie badanie należy powtarzać przynajmniej raz w roku.
Najczęściej występujące objawy raka prostaty
Konieczność przeprowadzania regularnych badań wynika przede wszystkim z tego, że w większości przypadków początkowa faza choroby przebiega praktycznie bezobjawowo. Jeżeli więc przerost gruczołu krokowego nie zostanie na czas wykryty, to szybko mogą wystąpić przerzuty. To natomiast zazwyczaj kończy się problemami z kośćmi oraz płucami. W przypadku wystąpienia przerzutów może nastąpić szybka utrata masy ciała i ciągłe bóle w kościach.
Pod żadnym pozorem nie można więc bagatelizować nawet z pozoru nieistotnych problemów z oddawaniem moczu, tylko niezwłocznie zapisać się na badania. Wybierając popularny pakiet badań opracowany z myślą o mężczyznach, można przy okazji wykluczyć wiele innych problemów. Chociaż trudno jest przekonać niektórych panów do zapisania się na wspomniane badania, to zawsze można to wykorzystać, aby sprezentować im voucher na badania, które pozwolą wykluczyć nowotwór prostaty. Vouchery mają zazwyczaj podany termin ważności, co może zadziałać motywująco do tego, aby mężczyzna w końcu wybrał się do lekarza w celu przebadania pęcherza moczowego.
Gdzie najlepiej zapisać się na badanie prostaty?
Miejsc, w których można przeprowadzić badania zalecane wtedy, gdy ktoś skarży się na utrudnione oddawanie moczu, jest wiele. Problem w tym, że nie każda placówka potrafi zapewnić profesjonalną obsługę. W końcu w przypadku badań, które większość panów niepotrzebnie postrzega jako wstydliwe, odpowiednie podejście do pacjenta ma ogromne znaczenie i może zadecydować o tym, czy dana osoba w przyszłości będzie chciała skorzystać z podobnych usług. Wykrycie zmian w obrębie gruczołu krokowego można połączyć z kompleksowym badaniem dla mężczyzn, którzy mają już ukończony 40. rok życia. Takie badanie prostaty najlepiej przeprowadzić w sprawdzonej placówce, która cieszy się świetnymi opiniami wśród pacjentów.
W ramach pakietu badań laboratoryjnych można wówczas skontrolować między innymi PSA, sód, mocznik, kreatyninę, wykonać badanie ogólne moczu, sprawdzić potas, a także przeprowadzić posiew moczu. Wszystkie niezbędne informacje dostępne są na stronie opisującej niezbędnik mężczyzny po czterdziestce. Przy okazji można sprawdzić, gdzie znajdują się najbliższe placówki, a także uzyskać dodatkowe informacje, które pomogą w przygotowaniu się do badań.
W tym przypadku nie trzeba na szczęście stosować się żadnych specjalnych zaleceń, ponieważ specjaliści nie wymagają nawet bycia na czczo. Nie można jednak zapominać o tym, że przed badaniem prostaty należy zadbać o higienę osobistą. Dzięki temu lekarz wykonujący badanie będzie mógł pracować w komfortowych warunkach, a pacjent nie będzie się źle czuł.
Jak zadbać o gruczoł krokowy?
Chociaż domowe sposoby nigdy nie mogą zastępować badań i każdy mężczyzna powinien podjąć decyzję o tym, aby zbadać prostatę, warto stosować się do kilku zaleceń. W końcu profilaktyka prostaty nie jest skomplikowana i na dobrą sprawę ogranicza się do włączenia do diety kilku składników. Warto również pomyśleć o ograniczeniu ilości spożywanego alkoholu, szczególnie że zyska na tym nie tylko gruczoł krokowy, ale też cały organizm. Przyjmuje się, że przed problemami w oddawaniu moczu zabezpieczają witaminy E i C, selen oraz cynk. Korzystny wpływ mają między innymi czosnek oraz pestki z dyni. Najlepiej jednak skupić się na wizycie u lekarza, gdzie przy okazji można poprosić o kilka rad na temat profilaktyki.