Miliony Polaków decyduje się na zakup samochodu z drugiej ręki. Po takie rozwiązanie sięgają zarówno osoby, które poszukują swojego pierwszego, budżetowego samochodu, przedsiębiorcy potrzebujący aut do celów służbowych, jak i osoby, które poszukujący pojazdów z wyższej półki. Dzieje się tak, ponieważ, jak powszechnie wiadomo – samochód najbardziej traci na wartości w momencie wyjazdu z salonu. W związku z panującym dużym popytem każdego dnia w serwisach ogłoszeniowych możemy znaleźć tysiące ogłoszeń dotyczących sprzedaży aut. Wystawiają je zarówno osoby prywatne, jak i firmy specjalizujące się w handlu samochodami. Niestety na rynku nie brakuje oszustów. Czy istnieje sposób, aby ustrzec się przed nieuczciwym sprzedawcą? Na szczęście tak!

Każdy samochód poruszający się po europejskich drogach posiada numer VIN – numer identyfikacyjny pojazdu nadany i umieszczony przez producenta. Współczesny numer VIN składa się z 17 znaków – cyfr i liter z wyłączeniem liter I, O oraz Q. Znajdziemy go w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, w rubryce oznaczonej literą E oraz na poszczególnych elementach samochodu. Kod ten pozwala nam zweryfikować nie tylko kraj i miejsce produkcji pojazdu, ale również jego markę, wyposażenie czy fabryczny kolor. Sprawdzanie aut po VIN daje nam także możliwość poznania jego historii – zarówno jeśli chodzi o doznane szkody, jak i stan licznika.

Gdzie sprawdzić auto po numerze vin ?

Sprawdzanie auta po vinie jest możliwe dzięki rozwojowi nowych technologii. Za pośrednictwem internetu możemy sprawdzić największe bazy szkód samochodowych w Polsce, Europie oraz USA. Co ważne, taką usługę oferują także polskie firmy. Sprawdzanie VIN od historiaszkod.pl umożliwia nam poznanie chronologicznego zapisu historii pojazdu. Możemy poznać zapisane przebiegi, wartość szkód, jak również dokładne miejsce i daty uszkodzeń. Sprawdzenie auta po VIN to jedna z najważniejszych czynności, którą powinniśmy dokonać przed podjęciem decyzji zakupowej. Raport obejmuje bowiem także porady i pytania do sprzedającego, które mogą okazać się bezcenne podczas negocjowania ceny. Poznanie ukrytych wad może także sprawić, że zrezygnujemy z zakupu na rzecz innego sprzedającego.

Jak sprawdzić historię pojazdu po vinie?

Wygenerowanie kompletnego raportu dotyczącego historii pojazdu trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund. Wystarczy, że wejdziemy na stronę www.historiaszkod.pl i wpiszemy 17-znakowy numer VIN. Wówczas firma całkowicie za darmo przeszuka największą bazę szkód samochodowych w Polsce, Europie oraz USA i poinformuje nas, czy w przeszłości odnotowana została jakaś szkoda. Bazy danych zbierają informację o szkodach już od 150 złotych – od wybicia szyby po szkodę całkowitą. Co, jeśli na naszym ekranie pojawia się informacja, że wykryto szkody dla sprawdzanego pojazdu? Wówczas sami możemy podjąć decyzję, czy chcemy uzyskać wgląd do szczegółowego raportu. Koszt jego wygenerowania nie jest wysoki, wynosi bowiem zaledwie 59 złotych. To niewielki wydatek biorąc pod uwagę fakt, że chcemy zakupić pojazd o wartości kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy. Raport otrzymasz już w 45 sekund, a cała transakcja będzie udokumentowana fakturą VAT.

Sprawdzenie pojazdu po VIN pomoże uniknąć nam wielu nieprzyjemnych sytuacji. Decydując się na takie rozwiązanie, minimalizujemy ryzyko zakupu trefnego samochodu, który będzie wymagał kosztownego remontu. Uzyskujemy także ważną kartę przetargową na etapie negocjowania ceny. Wszystkie topowe warsztaty, które na co dzień zajmują się sprawdzaniem pojazdów przed zakupem, korzystają z usług tego typu. Ten niewielki wydatek pozwala nam zaoszczędzić sporo nerwów, czasu i przede wszystkim pieniędzy.