Gry planszowe są obecnie bardzo popularną formą spędzania czasu wolnego. Chociaż jeszcze parę lat temu kojarzyły się wielu osobom wyłącznie dziecięcą rozrywką, teraz grają w nie zarówno dzieci, jak i dorośli. Na rynku znajdziesz wiele gier familijnych, których przeznaczeniem jest wspólna rozrywka z rodziną. Jak znaleźć taką, która będzie cieszyła zarówno malucha, jak i dorosłego? Dzięki tym poradom dowiesz się tego! Nie przegap naszego poradnika!

Jakie kryteria warto zastosować podczas wyboru gry familijnej?

Jeżeli szukasz odpowiedniej gry familijnej, powinieneś zastanowić się, czego konkretnie oczekujesz od tego rodzaju rozrywki. Gdy masz dzieci w różnym wieku i chcesz grać w nią wspólnie, warto, aby odznaczała się ona dużą uniwersalnością. Taka zdecydowanie jest gra dla całej rodziny Rummikub. Gorąco ci ją polecamy i już teraz zachęcamy cię do jej zakupu.

Każda gra familijna powinna cechować się niską barierą wejścia. A to zawsze oznacza proste zasady i dostępność dla każdego ewentualnego gracza. Jeżeli chcesz grać w grę planszową z całą rodziną, powinna ona opierać się na bardzo prostych zasadach, które muszą być łatwo przyswajalne dla każdego członka rodziny bez względu na jego wiek. 

Co ważne, tematyka danej gry planszowej powinna być odpowiednia dla całej rodziny. A to oznacza, że nie może ona dotyczyć specjalistycznej wiedzy, na przykład z danego filmu czy książki, a zdecydowanie zagadnień dotyczących podstawowej wiedzy ogólnej. Wybrana przez ciebie gra planszowa powinna także wzmacniać więzi rodzinne, a nie być przyczyną konfliktów, na przykład między rodzeństwem. Dlatego tę rozrywkę powinna cechować bezkonfliktowość, a także niski poziom negatywnej interakcji gry. 

Dlaczego warto grać w gry planszowe z rodziną?

Wspólne chwile w gronie rodziny tworzą niezapomniane wspomnienia. Jeżeli uda się wam stworzyć ciepłą atmosferę, w której każdy obecny będzie się czuł swobodnie, z chęcią będziecie wracać do tych chwil, razem o nich rozmawiając. Żarty, ciekawe pogawędki czy radość z rodzinnych momentów nie do powtórzenia — to gwarantuje ci granie w gry planszowe z całą rodziną. 

Jakie jeszcze korzyści przyniesie ci ten wspólny czas w rodzinnym gronie? Przede wszystkim lepsze poznanie siebie nawzajem. Na co dzień rodzice mają mnóstwo obowiązków, a dzieci zajmują się nauką. To sprawia, że łatwo można się od siebie oddalić. Natomiast wspólne chwile przy grze planszowej pomogą ci łatwo odbudować więzi rodzinne. Dzięki takiej rodzinnej integracji można znowu poczuć, jak wiele znaczą dla ciebie mąż czy córka, a także dowiedzieć się o nich sporo nowych rzeczy. 

Wspólne granie w gry planszowe to również trening dla twoich, żony czy dzieci umiejętności interpersonalnych. Przydadzą ci się one nie tylko podczas przyszłych kontaktów z rodziną, ale także w pracy czy wakacjach. Gracze uczą się uważniej słuchać siebie nawzajem, choćby tylko dlatego, by uzyskać pomocne informacje. W ten sposób można zbudować w sobie większą empatię, wyrozumiałość dla innych czy uważność na ich potrzeby. 

Gry planszowe jako nowy sposób na wspólne spędzanie czasu wolnego

Co ważne, nie trzeba, co chwilę wyjeżdżać na ekskluzywne wycieczki czy kupować drogich prezentów dzieciom, aby wzmocnić więzi rodzinne. To mogą być niezapomniane momenty w ich życiu, natomiast na co dzień warto nieco szukać prostszych rozwiązań, które scalają rodzinę. Takim pomysłem jest granie w gry familijne. 

Gorąco zachęcamy cię do zastosowania naszych kryteriów wyboru takiej zabawy i regularnego korzystania z niej. Udanych zakupów i wspaniałej, rodzinnej rozrywki!