Jak wybrać noktowizor do polowań?

Wybór odpowiedniego noktowizora może być kluczowy dla sukcesu podczas polowania. Te zaawansowane urządzenia mogą znacząco poprawić efektywność poruszania się w terenie, umożliwiając obserwację i namierzanie zwierzyny nawet w warunkach minimalnego oświetlenia. Jak w takim razie wybrać dobry noktowizor do polowania?

Czym są noktowizory?

Noktowizory pozwalają skuteczną na obserwację terenu w nocy, nad ranem lub wieczorem, gdy światło naturalne jest nikłe lub nie ma go wcale. Urządzenia te jednak potrzebują światła szczątkowego, które może pochodzić ze źródeł naturalnych (np. światło księżyca) lub z dodatkowych emiterów podczerwieni. Są one zbudowane z diod 940nm lub 850nm, przy czym ten drugi rodzaj zapewnia większy zasięg. Co ważne, noktowizja jest skuteczna w zakresie temperatur od –20°C do +55°C, a obraz wytwarzany przez te urządzenia może być prezentowany w odcieniach zieleni lub czarno-biały.

Kluczowy aspekt – cena

Pierwszym krokiem podczas wyboru noktowizora, jest określenie budżetu, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup noktowizora. Ceny mogą się różnić w zależności od marki, specyfikacji i funkcji dodatkowych urządzenia, a także od jego rodzaju. Sięgając po noktowizor, możemy wybrać zarówno lornetkę noktowizyjną, jak i lunetę, nakładkę noktowizyjną i monokular. Cena w dużej mierze uzależniona jest od rodzaju urządzenia oraz jego funkcjonalności. W tym wypadku monokular będzie najtańszą opcją.

Rodzaj noktowizora i jego zasięg

Wspomniane wyżej rodzaje noktowizora różnią się w wielu kwestiach. Monokulary i lornetki to ręczne akcesoria optyczne, które doskonale sprawdzą się nie tylko w wypadku polowań, ale i podczas przebywania w terenie, gdy chcemy lepiej dostrzec to, co dzieje się wokół nas nocą, wieczorem czy nad ranem. Nakładki oraz lunety to już urządzenia noktowizyjne, które są ściśle powiązane z bronią – albo dołączamy je do kompatybilnego celownika optycznego, albo montujemy bezpośrednio na szynie. Finalnie decyzja o zakupie powinna się opierać o faktyczne potrzeby użytkownika w kwestii obserwacji terenu. Zasięg zależny jest od tego w jaki rodzaj doświetlacza jest wyposażone fabrycznie urządzenie, ale również od tego czy możemy go wzbogacić o dodatkowe iluminatory, które ten zasięg wydłużą.

Wyświetlacz

Współczesne noktowizory mogą prezentować obraz w wysokiej rozdzielczości dzięki rodzajowi wyświetlaczy, np. LCOS, OLED czy AMOLED. Jednocześnie im wyższa rozdzielczość ekranu, tym bardziej szczegółowy obraz, ponadto zastosowana technologia ma wpływ na wartość kontrastu obrazu.

Klasa szczelności

Stosowanie jakiejkolwiek optyki w terenie naraża ją na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wilgotność czy pył. W związku z tym warto zainwestować w urządzenia, które charakteryzują się wysoką klasą szczelności IP. Jest to wskazówka, jakim stopniem ochrony przed penetracją ciał stałych i płynów do wnętrza obudowy wykazuje się dany przyrząd optyczny. Klasa może być wyrażana dwoma cyframi (np. IP67) lub tylko jedną (IPX), która ocenia wodoszczelność. Im wyższe cyfry klasy, tym większa ochrona przed pyłem i wodą.

Wybór odpowiedniego noktowizora do polowań może znacząco poprawić szanse myśliwego, umożliwiając obserwację i namierzanie zwierzyny nawet w warunkach słabego oświetlenia. Rozważając powyższe kryteria i dokładnie analizując specyfikacje poszczególnych modeli, warto zwrócić się do doświadczonego sprzedawcy – sklep Dzikaknieja.pl czeka na myśliwych, którzy szukają odpowiedniego noktowizora.