Dobra widoczność drogi jest dla kierowców jednym z najistotniejszych elementów wpływających na bezpieczeństwo jazdy. Oprócz prowadzenia pojazdu w okularach dostosowanych do swojej wady wzroku (o ile się taką oczywiście posiada), dobrze jest również przemyśleć odpowiednie dodatki do szkieł, które wzmacniają widoczność i sprawiają, że np. światło nie odbija się w nich tak intensywnie, że wpływa na osłabienie widzenia. Takim dodatkiem są najczęściej tzw. fotochromy lub polaryzacja okularów.
Okulary dla kierowców – polaryzacja i zalety takiego rozwiązania
O nieocenionej roli szkieł z polaryzacją mówi się od lat i to nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Z tej technologii korzystają zresztą nie tylko kierowcy posiadający jakąkolwiek wadę wzroku, ale i Ci, którzy nie mają żadnych problemów z widzeniem. Polaryzacja działa dokładnie tak samo, jak okulary przeciwsłoneczne, ale w zdecydowanie lepszym wydaniu, które uwzględnia nie tylko siłę światła rażącego w oczy, ale i efekt zaburzający widzenie drogi przed sobą gdy pojawiają się na niej tzw. miraże.
Okulary dla kierowców z polaryzacją chronią przed słońcem oraz przed promieniowaniem ultrafioletowym na różnych jego poziomach, m.in. UVA, UVB i UVC. Dodatkowo ograniczają męczące wzrok odblaski świetlne, czego w żaden sposób nie są w stanie zrobić zwykłe okulary. Odblaski tego rodzaju mogą prowadzić do dużych pomyłek na drodze, zaburzenia koncentracji i efektu jazdy nie tam, gdzie się jedzie – rozproszenie skupienia i wrażenie jazdy prosto w światło, są na drodze bardzo niebezpieczne. Posiadacze okularów z polaryzacją nie mają z takim efektem do czynienia, więc ich jazda jest o niebo bardziej bezpieczna.
Polaryzacja to:
- Zminimalizowanie efektu lśnienia prosto w oczy (od drogi, od wody, przy intensywnym upale)
- Zlikwidowanie wrażenia odbijania się słońca od karoserii pojazdu oraz od mokrej nawierzchni
- Większy odpoczynek dla oczu w czasie całej podróży
- Uzyskanie efekty lepszego nasycenia kolorów, co sprawia, że nawet podczas mgły widzi się lepiej
- Podniesienie kontrastu i ostrości obrazu przed sobą
Co ważne, okulary z taką powłoką można nosić swobodnie bez względu na wadę wzroku. W przypadku krótko czy dalekowzroczności dodaje się po prostu warstwę polaryzacyjną do posiadanych okularów, a gdy nie mamy problemu z widzeniem – kupujemy okulary zerowe, posiadające wyłącznie powłokę polaryzacyjną. Wybierając soczewkę można też dla wygody zdecydować o jej kolorze (najlepszy do prowadzenia auta będzie szary, który zachowuje rzeczywisty kontrast i kolory i ich nie przerysowuje).