Wiosłowanie sztangą ma niewiele wspólnego z prawdziwym pływaniem łódką po jeziorze, jednak jego popularność rośnie z roku na rok. Ta forma aktywności fizycznej polega przede wszystkim na wyproście w stawie ramiennym i zgięciu w stawie łokciowym. Regularnie wykonywane wiosłowanie przyczynia się do zwiększenia siły fizycznej, a także masy mięśni pleców. Układając swój plan treningowy możemy spokojnie dodać to ćwiczenie jako formę zwiększenia górnych partii mięśniowych. Jak je poprawnie wykonywać i na co zwracać uwagę podczas treningu? Przekonajmy się! 

Wiosłowanie sztangą dla siłacza i amatora 

Wiosłowanie sztangą należy go grupy ćwiczeń wielostawowych ze względu na angażowanie wielu partii mięśni. Ze względu na budowę naszego ciała możemy wykorzystywać duże obciążenia, które przyniosą rewelacyjne i trwałe efekty. Ćwiczeniem podobnym do wiosłowania jest podciąganie, jednak jego odłączną zaletą jest możliwość samodzielnego dostosowania ciężaru, który umożliwia nam stopniowe budowanie sylwetki bez kontuzji i bólu. 

Wykonywanie powyższego ćwiczenia może być przyjemne i efektowne pod warunkiem, że zadbamy o prawidłową technikę. Wykonane przez nas błędy mogą okazać się niebezpieczne dlatego pierwszym krokiem do tej aktywności fizycznej jest nauka. Pierwszym ważnym elementem jest odpowiednie chwycenie sztangi. Tutaj możemy zastosować nachwyt i podchwyt – ze względu na wygodę zazwyczaj decydujemy się na pierwszą wersję. Nachwyt zaangażuje mięsień najszerszy grzbietu, a także mięsień czworoboczny. Kąt między ramionami a tułowiem powinien na początku wynosić 45 stopni, z czasem możemy go zwiększać, aby bardziej angażować mięśnie do ćwiczeń. W przypadku podchwytu angażujemy mięśnie bicepsa, jednak jesteśmy bardziej narażeni na ból w nadgarstkach i łokciach. Oprócz tego zadbajmy o odpowiedni rozstaw dłoni na sztandze – na początku skłaniajmy się ku węższemu chwytowi, który nie będzie przekraczał szerokości naszych barków – w ten sposób zadbamy o prawidłową postawę i stabilność. 

Stopy powinny być ustawione na szerokość ramion, kolana zaś muszą zostać ugięte przez cały czas wykonywania ćwiczenia. Ponadto zadbajmy o to, aby nasze biodra były lekko cofnięte do tyłu, dzięki powyższym radom nasze plecy pozostaną proste a my nie nabawimy się bólu. Wiosłowanie sztangą nie tylko pomaga nam modelować sylwetkę, ale też uczy spokojnego oddychania, dzięki temu ćwiczeniu możemy uzupełnić swój trening, a także wzmocnić swoją kondycję. Na początku zawsze wybierajmy mniejsze obciążenie, dzięki któremu będziemy mogli przeprowadzić całą serie bez większego zmęczenia.