Hantle żeliwne to rodzaj hantli wykonanych z żeliwa, umożliwiających łatwą modyfikację obciążenia poprzez dołożenie lub zdjęcie talerzy obciążeniowych. Jakie są ich zalety i jak wykorzystać je w czasie treningu?

Hantle żeliwne – dlaczego warto postawić na ten rodzaj hantli?

Hantelki wykonane z żeliwa to rodzaj hantli, które często wybierają osoby ćwiczące w domu oraz osoby nastawione na trening siłowy. Co sprawia, że hantle żeliwne są tak popularne właśnie wśród tych grup aktywnych fizycznie osób?

  • Po pierwsze, niewielkie rozmiary. Zdejmowane talerze obciążeniowe oraz sztangielki zajmują zdecydowanie mniej miejsca w czasie przechowywania niż jednomodułowe hantle winylowe czy hantelki treningowe bitumiczne. Stąd łatwo przechowywać je w domu, m.in. w szafie, pod łóżkiem czy w skrzyni na sprzęt sportowy.
  • Po drugie, możliwość łatwej zmiany obciążenia. Dzięki temu możesz mieć do dyspozycji zróżnicowany ciężar, który możesz dobierać w zależności od aktualnych potrzeb treningowych lub swoich możliwości. Sprawia to, że hantle żeliwne możesz wykorzystać zarówno do rozgrzewki, jak i treningu siłowego różnych partii ciała.

Hantle winylowe – dobre rozwiązanie dla uzupełnienia treningu

Hantle żeliwne to niewątpliwie bardzo korzystne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą zadbać o formę. Niemniej jednak warto mieć na swoim wyposażeniu sprzęt, który pomoże w zróżnicowaniu ćwiczeń, np. sprawdzi się przy rozgrzewce czy ćwiczeniach aerobowych. Takim sprzętem są hantelki winylowe.

Są to jednomodułowe hantle powleczone stosunkowo miękką winylową powłoką. Są wygodne w użyciu, choć musisz liczyć się z tym, że tego rodzaju hantelki treningowe o większym ciężarze będą zajmowały sporo miejsca. Jednak w celu urozmaicenia treningu, choć w czasie wspomnianych rozgrzewek lub ćwiczeń aerobowych, warto wyposażyć się w lekkie hantle winylowe, pozwalające zwiększyć obciążenie, a tym samym podnieść intensywność tych ćwiczeń.

Hantle treningowe żeliwne – jak ćwiczyć?

Hantle żeliwne to jedno z najbardziej wszechstronnych narzędzi treningowych, które mogą być wykorzystywane do różnorodnych ćwiczeń. Oto kilka sposobów na wykorzystanie hantli żeliwnych podczas treningu:

  • wyciskanie na płasko,
  • wyciskanie nad głową,
  • przysiady z hantlami,
  • wiosłowanie,
  • martwy ciąg,
  • ćwiczenia tricepsów,
  • i wiele innych.

Do wykonywania większości ćwiczeń z hantlami żeliwnymi nie potrzebujesz dużej ilości dodatkowego sprzętu. Wystarczy dobra, antypoślizgowa mata do ćwiczeń. W celu wyciskania na płasko nie musisz kupować ławeczki, w warunkach domowych możesz zastąpić ją dwoma postawionymi obok siebie krzesłami.

Hantle żeliwne – na co uważać?

Ćwicząc z hantlami żeliwnymi, musisz uważać tak naprawdę tylko na jedną rzecz – ryzyko zarysowania powierzchni w mieszkaniu, np. podłogi, mebli lub innych powierzchni, na których kładziesz swoje hantelki treningowe. Problem ten nie jest jednak trudny do rozwiązania, wystarczy bowiem wyposażyć się w matę do ćwiczeń i zawsze odkładać hantle właśnie na nią.